משפחה בריאה http://www.healthyfamily.co.il הנוסחה לחיים בריאים Mon, 03 Sep 2018 13:08:35 +0000 he-IL hourly 1 תאנים – מקור מצויין לסידן וברזל http://www.healthyfamily.co.il/figs http://www.healthyfamily.co.il/figs#comments Mon, 30 Jul 2018 09:27:47 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=7144 למרות שתאנים יבשות זמינות במשך השנה כולה, אין כמו טעמם הייחודי של תאנים טריות. ישנם סוגים וצבעים שונים של תאנים – ירוקות, צהבהבות, סגולות ושחורות ועונת כולן חלה בחודשים יולי – ספטמבר התאנה היא עץ פרי נשיר שמגדלים באגן המזרחי של הים התיכון מימי קדם. שרידי פירות תאנה נמצאו בארץ ישראל עוד מהתקופה הניאוליטית (תקופת […]

The post תאנים – מקור מצויין לסידן וברזל appeared first on משפחה בריאה.

]]>
למרות שתאנים יבשות זמינות במשך השנה כולה, אין כמו טעמם הייחודי של תאנים טריות. ישנם סוגים וצבעים שונים של תאנים – ירוקות, צהבהבות, סגולות ושחורות ועונת כולן חלה בחודשים יולי – ספטמבר

התאנה היא עץ פרי נשיר שמגדלים באגן המזרחי של הים התיכון מימי קדם. שרידי פירות תאנה נמצאו בארץ ישראל עוד מהתקופה הניאוליטית (תקופת האבן החדשה שהחלה לפני כ- 10,000 שנה), ומכאן שעץ זה לא תורבת, אלא הינו מעצי הבר של ארץ ישראל.

פרי התאנה בעל ערך תזונתי רב ומכיל 17% סוכר פירות וכן עשיר בוויטמין C . התאנים נאכלות כפרי טרי או מיובש (דבלים), כליפתן, עוגות ועוד. כמו כן, מכינים מהן משקאות חריפים.

ערך תזונתי

התאנים עשירות בויטמינים מקבוצת B, ומכילות כמויות גדולות של בטא קרוטן (שהופך בגוף לוויטמין A), ויטמין C, ברזל, אשלגן, סידן, מגנזיום, אבץ, נחושת, קובלט, זרחן ויוד.

בתאנים מיובשות, בגלל שהוצאו מתוכן הנוזלים, כמות המינרלים היא פי 4 בערך, בעוד שכמות הויטמינים קטנה.

אשלגן - 116 מ"ג צריכה יומית מומלצת (%) - 3.3 צפיפות תזונתית -1.6 מנגן - 0.06 מ"ג צריכה יומית מומלצת (%) - 3 צפיפות תזונתית - 1.5 ויטמין B6 - 0.06 מ"ג צריכה יומית מומלצת (%) - 3 צפיפות תזונתית - 1.5 ויטמין C - 1 מ"ג צריכה יומית מומלצת (%) - 1.67 סידן - 17.5 מ"ג צריכה יומית מומלצת (%) - 1.75 ברזל - 0.19 מ"ג צריכה יומית מומלצת (%) - 1.06 קלוריות - 37 צריכה יומית מומלצת (%) - 2

יתרונות בריאותיים

נוגדי חמצון חזקים

בתאנים יש כמות גדולה של נוגדי חמצון שחשובים לכל פעילויות הגוף. התאנים עשירות במיוחד בחומרים ממשפחת הפוליפנולים, שחשובים מאוד לעומס החימצוני של הגוף גם כאנטי אייג'ינג וגם כטיפול בבעיות בריאות שונות.

הורדת לחץ דם גבוה

התאנה משמשת מקור טוב לאשלגן, מינרל התורם לאיזון לחץ הדם. מרבית האנשים בימינו לא רק שאינם צורכים כמות מספקת של פירות וירקות, אלא שהם צורכים גם כמויות גדולות של נתרן – כיוון שרוב המזונות המעובדים מכילים תוספת נכבדה של מלח – ולכן מחסור באשלגן הינה תופעה רווחת.

צריכה נמוכה של מזונות עתירי אשלגן, בעיקר כשמלווה בצריכה מוגברת של נתרן, עשויה לגרום ליתר לחץ דם. במחקר שנערך בנושא, אכלה קבוצה אחת מנות של ירקות ופירות במקום חטיפים ומתוקים, וכן מוצרי חלב עם אחוזי שומן נמוכים. תזונה זו סיפקה יותר אשלגן,  מגנזיום וסידן. קבוצה נוספת אכלה דיאטה "רגילה", המכילה כמות נמוכה של פירות וירקות וכוללת מאכלים בעלי תכולת שומן התואמת את התזונה האמריקנית הממוצעת. לאחר שמונה שבועות, חברי הקבוצה הראשונה (דיאטה מבוקרת) חוו ירידה משמעותית בלחץ הדם .

סיבים תזונתיים – דרך מתוקה להורדה במשקל

תאנים הינן מקור מצויין לסיבים תזונתיים. לסיבים תזונתיים יש השפעה מצויינת על איזון המשקל. תאנים, כמו מאכלים נוספים העשירים בסיבים תזונתיים, עשויות לסייע בתוכנית להפחתת משקל.

פירות העשירים בסיבים הינם תאנים, תפוחים, תמרים, אגסים ושזיפים.

מניעת סרטן השד שלאחר המנופאוזה

מחקר שנערך בשבדיה ובו היו מעורבות 51,823 נשים בגיל המעבר לאורך כ – 8 שנים, הראה 34% ירידה בסיכון לסרטן השד שלאחר המנופאוזה אצל נשים אשר צרכו כמות גדולה של סיבים תזונתיים מפירות לעומת אלו שצרכו מעט. תת קבוצה של נשים שהשתמשו בתחליפי הורמונים, לאלו שצרכו את הכמות הגדולה של סיבים, בעיקר מדגנים , נראתה ירידה של 50% בסיכון לסרטן השד, יחסית לאלו שצרכו מעט סיבים 1

מעבר לכך מחקר שנעשה במחלקה לכימיה תרופתית טבעית בסין הראה שבתאנים יש חומרים בעלי פעילות נגד תאים סרטניים שונים בבני אדם 2

עלי תאנה להפחתת אינסולין בחולי סוכרת

שימו לב! מדובר כאן על העלים ולא על פרי התאנה.
הפרי בעל אינדקס גליקמי גבוה, ולכן חולי סוכרת חייבים לשים לב.
בתרבויות שונות עלי תאנה הם חלק נפוץ בתפריט, ויש לכך סיבה טובה. עלי התאנה נמצאו כבעלי אפקט אנטי – סוכרתי ויכולים להוריד משמעותית את רמת האינסולין הנצרכת בחולי סוכרת הנזקקים לזריקות אינסולין 3 . במחקר שבוצע בנושא, תמצית נוזלית המופקת מעלי תאנה ניתנה כתוספת לארוחת הבוקר לחולי סוכרת, בכדי להפחית את רמת האינסולין לה הם זקוקים. אבל אם אתם מטופלים באינסולין וחושבים להתחיל לצרוך תמצית של עלי התאנה – שימו לב – זה חייב להעשות בהשגחה של מטפל מוסמך או רופא.

צפיפות עצם

תאנים הינם מקור טוב לסידן (79 מ"ג במנה של 50 גרם), מינרל בעל תפקידים רבים, ביניהם עידוד צפיפות עצם. בנוסף לכך, האשלגן המצוי בתאנה יכול לנטרל איבוד סידן דרך השתן (תופעה הולכת וגוברת הנגרמת כתוצאה מתזונה עתירת מלח, האופיינית לתפריט המערבי)  ובכך לסייע במניעת דילול העצם בקצב מהיר.

מחלות לב וכלי דם

מחקרים שבוצעו על בעלי חיים הראו כי ביכולתם של עלי תאנה להפחית רמות של טריגליצרידים (סוג של שומן הנספג מהמזון והמיוצר בכבד. רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם מהוות סיכון למחלות לב), בעוד שבדיקות מעבדה הוכיחו כי עלי תאנה מנעו גדילה והתפשטות של סוגים מסוימים של תאים סרטניים. מדענים טרם קבעו במדויק מהו החלק הפעיל בעלי התאנה האחראי לתוצאות הריפוי המרהיבות הללו.

בנוסף לריכוז הגבוה של אשלגן וסיבים תזונתיים, התאנה בולטת גם כמקור טוב למַנְגָּן, מינרל המסייע לגוף ביצירת רקמות חיבור, עצמות, גורמי קרישה והורמוני מין. בנוסף, הוא משחק תפקיד במטבוליזם של שומן ופחמימות, בספיגת סידן, בוויסות רמות הסוכר בדם וחיוני לתפקוד תקין של המוח ומערכת העצבים.

האצת מערכת העיכול

סגולה נוספת המיוחסת לתאנה, הנסתרת אולי מעיני רבים, היא שהתאנה הבשלה טובה להאצת מערכת העיכול ומסייעת לזירוז יציאות לאלו מאתנו הסובלים מעצירות. מוצרי זירוז עיכול רבים מכילים רכיבי תאנים וחלק מן המוצרים הטבעיים לטיפול בעצירות מבוססים על ריכוז גבוה של תכולת החומרים הפעילים בתאנים. התאנה מתעכלת בגופנו במהירות ומאיצה את פעולת הקיבה בשל היחס המאוזן שלה בין סיבים מתעכלים לבין סיבים שאינם מתעכלים ובשילוב עם שיעור הפחמימות הגבוה שבה. בנוסף למינרלים שכבר הזכרנו, הפרי מכיל גם ברזל ואין בו שומנים, אך יש לקחת בחשבון את הריכוזים הגבוהים יותר של פחמימות בתאנים יבשות מאשר באלו הטריות. התאנים נמצאו יעילות גם בהקלה של בעיית טחורים.

מחזקות את הגוף ואת מערכת החיסון

התאנים מומלצות במקרה של חולשה, או לשם חיזוק, במיוחד לספורטאים בגלל כמות הסוכר שבהן. מכיוון שהן מכילות שפע של סיבים תזונתיים, העומס הגליקמי שלהן נמוך, מה שאומר שהסוכר שיש בהן נספג לאט יותר בדם דבר שיכול למנוע התפתחות סוכרת מסוג-2.

בנוסף, התאנים מכילות קבוצת חומרים הקרויים פוליפנולים, שהינם אנטיאוקסידנטים ונמצאים בעיקר בתאנים יבשות שיש להם תפקיד חשוב בחיזוק מערכת החיסון.

שיער בריא

תאנים מאוד פופולאריות במוטצרי קוסמטיקה כמו שמפו, מרכך שיער ומסיכות שיער. נראה שהתאנים מחזקות את השיער ונותנות לחות, ומעודדות צמיחת שיער. אין הרבה מחקרים שנעשו על ההשפעה של התאנים על השיער, אולם יש הוכחות שחלק מהויטמינים והמינרלים שיש בתאנים חשובים לשמירה על בריאות השיער.

מחקר שנעשה בשנת 2013 בקוריאה הראה שיש קשר בין חוסר באבץ לנשירת שיער 4, ומחקר נוסף משנת 2016 5 סקר את התזונה של נשים שסובלות מנשירת שיער בגיל המעבר. המחקר מראה שישנם בתאנים מספר רכיבי מזון שבריאים לשיער וכוללים: אבץ, נחושת, סלניום, מגנזיום, סידן, ויטמיני B, ויטמין C.

עור בריא ויפה

ברפואה המסורתית במקומות שונים בעולם משתמשים בתאנים כדי לטפל בבעיות עור 6 .  בנוסף, בתאנים מצוי חומר הנקרא פסוראלן שכאשר בא במגע עם אור השמש האולטרה סגול, נמצא שהוא יעיל במספר מחלות עור מסויימות.

חלב התאנה

לחלב התאנה הטרייה מייחסים את סגולת ריכוך היבלות וסיוע בהגלדה מהירה של פצעים.

גרגור חלב בו בושלו תאנים משמש לטיפול בדלקות חניכיים.

זאת ועוד…

צריכת תאנים מסייעת לטפל באנמיה, אסטמה, דימומים, טפילי מעיים, הרפס, שלבקת חוגרת, שיגרון ודליות ורידים. גרגור תמצית חמה שהוכנה מהפרי עוזרת בהקלה במקרי הצטננות ומיחושי אף וגרון.

כמו כן, התאנה משפרת את פעילות מערכת החיסון על ידי עידוד יצירת תאי דם לבנים וידועה גם כמשפרת זיכרון ומסייעת להתגבר על חרדות.

ויש גם אזהרות!

אלרגיה

נמצא שיש אנשים שרגישים לפרי התאנה, לעץ, לעלים ולשרף. אם כן, יש לשים לב 7

תאנים וחומצה אוקסלית

התאנה נמנית על מעט מסוגי המזונות המכילים כמות גדולה יחסית של חומצה אוקסלית, חומר טבעי המצוי בצמחים, בעלי חיים ובני אדם. כשחומצה אוקסלית נהיית מרוכזת מדי בנוזלי הגוף, נוזלים אלו יכולים להתגבש ולגרום לבעיות בריאותיות. מסיבה זו, אנשים הסובלים מבעיות כליות או כיס מרה, מוטב שיימנעו מאכילת תאנים.

תאנים מיובשות וסולפיטים (Sulfites)

סולפיטים או תחמוצות הגופרית (Sulphur Dioxide) הינן תרכובות קוטלות חיידקים, אנטי – אוקסידנטיות, המכילות גופרית. נהוג להוסיף תרכובות אלה לפירות מיובשים, כגון תאנים ומשמשים, כחומרים משמרים ובכדי למנוע חמצון ודהייה של צבע הפרי. סולפיטים אלה עלולים לגרום לתופעות שונות אצל אחד מתוך מאה אנשים, שמתגלים כבעלי רגישות לתרכובת. תגובות אלרגיות לסולפיטים עלולות להיות חמורות במיוחד אצל אנשים הסובלים מאסטמה. ארגון המזון והתרופות הפדרלי בארה"ב מעריך כי 5% מהסובלים מאסטמה עלולים לסבול מתגובה קיצונית כתוצאה מחשיפה לסולפיטים.

עם זאת, מזונות אורגניים אינם מכילים סולפיטים (בהתאם לתקנים מחמירים) וזוהי, אם כן, סיבה משמעותית נוספת להעדיף אוכל אורגני.

 שרף התאנה

יש אנשים שמקבלים גירוי בעור במגע עם עלי או ענפי התאנה, ולעיתים גם בפרי הבוסר. זוהי תגובה אלרגית חיצונית למגע בשערות שעל עלי התאנה ובמוהל שהיא מפרישה כשתולשים עלה או חותכים ענף.  במקרה כזה יש לשטוף מיד את המקום.

היסטוריה ורקע

התאנה היא הפרי הראשון שמוזכרת בתנ"ך – "עלי התאנה" שהיוו את לבושם של אדם וחווה.

היא מתוארת כסמל של שלום ושגשוג.

בכל אחד מחלקי העץ השתמשו בעבר – בפרי לאכילה, בענפים להסקה, בענפים הצעירים לאכילת הבהמות, ובשרף החלבי שנוטף מן העלים והפירות – לגיבון גבינה.

מה שמדהים הוא שהתאנה הוא פרי מדומה!! היא בעצם משמשת ככלי לקיבול הפירות האמיתיים, שהם הגרעינים הקטנים הנמצאים בתוכה.

היום לצערנו ירדה התאנה מגדולתה והסיבה לכך היא כלכלית בלבד. עץ התאנה פגיע מאוד למחלות, הבשלת התאנים אינה נעשית בבת אחת, חייבים לאוספם תקופה ארוכה מדי יום ביומו, והפרי הבשל, בגלל תכולת הסוכר שבתוכו, מאוד רגיש, תוסס בקלות ומתקלקל במהרה.

עובדה זו היא מצערת שכן ראינו עד כמה ערכה התזונתי של התאנה הוא עצום.

כיצד לבחור ולאחסן תאנים?

כיון שאינן מחזיקות מעמד זמן רב, יש לקנות את התאנים מקסימום יום או יומיים לפני שמתכננים לאכול אותן. חפשו תאנים בעלות גוון עשיר ועמוק, שמנמנות ועדינות אך לא מעיכות מדי. שימו לב שיש להן פטוטרת מוצקה ושאינן פגועות. גם ריח התאנה יכול לתת אינדיקציה טובה לגבי טריותן וטעמן. הוא אמור להיות עדין ומתקתק. ריח חמצמץ עלול להצביע על כך שהתאנה מקולקלת. כדאי לבחור בתאנים הבשלות ביותר משום שהן מכילות הכי הרבה נוגדי חמצון.

תאנים בשלות יש לשמור במקרר, שם יישארו טריות למשך מספר ימים. כיון שהן עדינות ונוטות להיפצע, יש לאחסן אותן בצלחת מרופדת בנייר סופג, או במיכל רדוד. יש לכסות או לעטוף אותן כדי למנוע מהן להתייבש, להימעך או לספוג ריחות ממזונות אחרים במקרר. במידה ורכשתם תאנים שטרם הבשילו דיין, יש לשמור אותן על צלחת בטמפרטורת חדר, הרחק משמש ישירה.

תאנים מיובשות יישארו טריות במשך מספר חודשים וניתן לאחסן אותן במקום קריר וחשוך או במקרר.

מומלץ לעטוף אותן היטב כדי למנוע חשיפת יתר לאוויר, דבר העלול לגרום להן להתקשות או להתייבש.

טיפים להכנת תאנים לבישול

לפני שאוכלים או מבשלים את התאנים, יש לשטוף אותן במים קרים ואז להסיר בעדינות את הפטוטרת. לנגב אותן בעדינות לאחר השטיפה.

בתאנים מיובשות ניתן להשתמש כפי שהן ובהתאם למתכון, או לבשל בעדינות במשך כמה דקות, במים או במיץ פירות, בכדי להפוך אותן תפוחות ועסיסיות יותר.

מתכונים

אני הכי אוהבת לאכול את התאנים הטריות כמו שהן. מעבר לכך ניתן להוסיף אותן לסלטים, לדייסה, לטחון ולהוסיף לרסק עגבניות על מנת להמתיק, לשלב אותן בתבשילי עוף ולהגיש כקינוחים.

תאנים אפויות לקינוח: לחתוך בראש התאנה חתך בצורת X (לא עד הסוף), ולפתוח מעט כמו פרח. להזליף מעט דבש וקינמון ולהכניס לגריל חם למספר דקות. להוציא, לפזר פיסטוקים קצוצים, אגוזי מלך קצוצים וצנוברים ולהגיש חם.

הנה סרטון לשייק תאנים טעים שעשיתי:


מקורות

 1.  Int. J. Cancer. 2008 Jan 15;122(2):403-12
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25757495
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9597370
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3870206/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828511/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25017517
 7. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2222.2010.03486.x

 

The post תאנים – מקור מצויין לסידן וברזל appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/figs/feed 5
הטיפ הכי חשוב כדי להפוך את השנה שלנו להרבה יותר בריאה http://www.healthyfamily.co.il/love-or-fear http://www.healthyfamily.co.il/love-or-fear#comments Mon, 18 Sep 2017 09:03:17 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=7113 (מתוך הספר "מתחילים לאכול נכון") במהלך כל השנים האלו בהן אני עוזרת לאנשים להרגיש טוב יותר ולהראות טוב יותר דרך תזונה ואורח חיים בריא, אצל רבים מאוד זיהיתי עשייה מתוך פחד. רוב האנשים בחרו בתזונה בריאה מתוך הפחד שאם לא ינהגו כך, יחלו או יעלו במשקל. אנשים חיים בפחד בכל מה שנוגע לבריאות. הם מאוד […]

The post הטיפ הכי חשוב כדי להפוך את השנה שלנו להרבה יותר בריאה appeared first on משפחה בריאה.

]]>
(מתוך הספר "מתחילים לאכול נכון")

במהלך כל השנים האלו בהן אני עוזרת לאנשים להרגיש טוב יותר ולהראות טוב יותר דרך תזונה ואורח חיים בריא, אצל רבים מאוד זיהיתי עשייה מתוך פחד.

רוב האנשים בחרו בתזונה בריאה מתוך הפחד שאם לא ינהגו כך, יחלו או יעלו במשקל.

אנשים חיים בפחד בכל מה שנוגע לבריאות. הם מאוד מפחדים שמשהו יקרה לגוף שלהם.

למדנו להתייחס לגוף שלנו כמשהו שברירי. שחשוף לקטסטרופות שיש בחוץ. שנמצא כל הזמן תחת התקפות של חיידקים, וירוסים, פטריות ותולעים וגרמו לנו לחשוב שרוב המחלות שלנו מגיעות  מיצורים חיצוניים כאלו או אחרים שתוקפים אותנו מסיבות לא ברורות.

פחד נכנס עמוק מאוד למערכת האמונות שלנו ומשפיע בכל רגע על הבחירות שלנו.

אנחנו מוקפים בהמלצות על מה נכון לאכול ומה לא נכון לאכול. מה הגוף צריך ומה פוגע ומזיק לו.

אבל חשוב לי לומר לכם משהו אחד – הפחד עצמו הוא הגורם העיקרי להזדקנות מואצת ולהתפתחות מחלות.

כן, תזונה היא חשובה מאוד, אבל תזונה בריאה שנעשית מתוך פחד עצום ונעשית רק במטרה לא לחלות, אינה יעילה בכלל. להפך. תזונה בריאה שניתנת לגוף מתוך פחד, בסופו של דבר, עם השנים, תביא להתפתחות בעייה בריאותית כמעט בוודאות.

אנחנו רוצים להיות צעירים, לרדת במשקל, להיות מלאי אנרגיה, להראות טוב, להיות גמישים, לרוץ ולהשתולל כמו שעשינו כשהיינו בני 15 ומתוך הרצון הזה התחלנו לפעול מתוך המקום של "צריך". צריך לאכול ירקות, צריך לעשות פעילות גופנית, צריך לאכול דל שומן, צריך….מתוך פחד שאם לא נעשה את כל אלו, נזדקן, נחלה, ונראה גרוע. שכחנו בדרך את העשייה מתוך אהבה לגוף. לאהוב באמת את הגוף שלנו ולרצות לתת לו את הטוב ביותר שמגיע לו.

אנחנו רוצים להיות צעירים כפי שהיינו, ורובנו אפילו נלחמים להשיג זאת אך זו מלחמה עקרה. אנחנו מתבגרים, אין מה לעשות, זו דרכו של עולם, אבל זה לא אומר שעכשיו, כשהתבגרנו, נהייה חלשים יותר, חולים יותר, ויפים פחות. ממש לא. כולנו מכירים את הבחור בן 50 שהתחיל לרוץ מרתון, ואת האשה בת 70 שהתחילה לרקוד. הגיל קיים רק בתעודת הזהות שלנו. הוא לא אומר דבר על המצב הגופני שלנו. רק העשייה שלנו, התודעה, החשיבה והרגש – רק אלו יקבעו אם נחייה חיים מלאי אנרגיה וללא מחלות, או לא.

עלינו לפעול ממקום של אהבה ולא מהמקום של פחד. לאהוב את הגוף גם אם אינו מושלם ולתת לו באהבה את כל מה שהוא צריך. לתת לו את האוכל הכי טוב שאנחנו יכולים לתת לו מתוך האהבה העצומה שלנו אליו והרצון לתת לו את הכי טוב שאפשר.

עשיתי מחקר

בעבודה שלי עם מאות אנשים שביקשו לרדת במשקל ולטפל בבעיות בריאות ראיתי תופעה מעניינת. האנשים האלו התחלקו ל-2 קבוצות:
1. אלו שהצליחו לרדת במשקל עם ההנחיות שלי והליווי שלי
2. אלו שלא הצליחו.

תמיד שאלתי את עצמי – למה אדם אחד, שמקבל תפריט, וליווי, וכלים, וטיפים, מצליח לעשות שינוי מדהים, ואדם אחר, שמקבל את אותם כלים וטיפים וליווי ותפריטים לא מצליח?

זה עניין אותי. ונכנסתי לבדוק את זה לעומק. אחרי הרבה זמן שבדקתי, והסתכלתי, ובחנתי הבנתי!
ראיתי שיש מאפיינים זהים בין האנשים בכל קבוצה.

אלו שמצליחים, הם מלאי התלהבות ותשוקה לעשות וכיף להם כל רגע.

הם עושים מתוך אהבה.
הם מתרגשים לעשות דברים חדשים, לאכול מאכלים חדשים.
הם מתלהבים להפסיק את ההרגלים שלא היו נכונים להם.
וגם כשהם נתקלים בקושי, אתגר, הם יודעים בתוכם שזה רגעי ושהכל יסתדר.

אלו שלא מצליחים בשינוי רואים את הדרך כ"ויתור".
הם מאמינים שהם צריכים לותר על האוכל שהם אוהבים, על הזמן הפנוי שלהם (כי עכשיו הם צריכים לעמוד במטבח ולבשל לעצמם).
הם מרגישים שהם "צריכים" לאכול כך ולא אחרת.
הם עושים ממקום של "אין ברירה".

הם עושים מתוך פחד, שאם לא יעשו אז יקרה אסון.
הם היו מוותרים על כל השינוי הזה מהר מאוד.
אין להם בכלל התלהבות בעשייה.
להפך. הם מיואשים רק מלחשוב על אוכל בריא.
פעם מישהי אפילו אמרה לי שזה סזיפי התהליך הזה.

אלו האנשים שלא הצליחו.
וגם אם הם ירדו במשקל, הם מהר מאוד חזרו למשקל הישן שלהם, ואפילו יותר.

ולכן המסר שלי היום לשנה החדשה היא אהבה. התמקדו בה. השאירו את הפחד בצד.

תקשיבו, אם הייתי יכולה הייתי צועקת את זה 🙂

הגוף שלנו הוא מדהים. הוא יודע בדיוק מה הוא צריך לעשות. אנחנו רק רוצים ללמוד לסמוך עליו ולאהוב אותו.

אהבו בגוף שלכם את הכל – את החיצוניות, את הכח שבו ואת האנרגיה הוא נותן לכם, את העייפות אם יש, את הקושי, את הקלות, את העור העדין והחלק, או את העור היבש, את הרגליים השריריות או את הרגליים עם השרירים המדלדלים. את הלב שפועם, והכליות שמסננות, והמח שלוקח שליטה על הכל, והבטן שמעכלת (גם אם היא יוצאת החוצה). הכל. לאהוב הכל זה לדעת שהגוף עושה הכל כדי שנוכל להגשים את התשוקות שלנו. הוא מתאמץ ומאפשר לנו ללכת, להגיע, לעלות, להסתובב, לצחוק, לחוות. הוא לוקח אותנו ומחזיר אותנו, הוא מאפשר לנו לכתוב, לדבר, להסתכל, להרים, להוריד, לקפוץ, לשמוע.

אז נכון שהוא לא ישאר צעיר, מתוח וחזק כמו שהיינו בני 18, אבל הוא נאמן לנו לחלוטין. הוא עושה כל מה שנבקש ממנו. לפעמים הוא מתאמץ, וכואב, אבל הוא יעשה הכל. לפעמים הוא מבקש מנוחה. לפעמים הוא מבקש אוכל אחר, ובדרכו שלו הוא מבקש אהבה.

כשהגוף לא מקבל אהבה, הוא מסתגר, נכנס פנימה, עצוב, כואב, וזה מתבטא בכל תא ותא. האהבה שהוא מבקש היא האהבה שלנו, לא של אף אחד אחר, כי הוא משרת אותנו. הוא זועק לעזרה בדרך שלו. הוא כואב, משמין, עייף וחסר אנרגייה ומפתח מחלה. הבטן מתנפחת, הוא לא רגוע בלילה, הרגליים עייפות, והירכיים משמינות. זו הדרך שלו לומר לנו שקשה לו לשבת על כסא כל היום, שהוא צריך עוד כמה ויטמינים, ובכלל שהוא צריך עזרה. זו הדרך שלו לומר לנו, שהוא תמיד יהיה נאמן לנו וישרת אותנו בנאמנה תמיד, אבל לא יהיה מסוגל אם לא נעזור לו.

לאהוב אותו ולסמוך עליו שהוא יודע לעשות את העבודה שלו – זה מה שהוא צריך, ואז הוא יתן לנו עולם ומלואו.

כל דבר שאנו נותנים לו אהבה – צומח. לעומת זאת, שנאה, כעס, פחד, דאגה – גורמים לדעיכה ומוות.
כשאנו פועלים מהמקום של אהבה – שם יש צמיחה ושגשוג. כשנפעל ממקום של פחד  – תהייה דעיכה ומוות.

באהבה גדולה,

ושנה מלאת אהבה
איילת

The post הטיפ הכי חשוב כדי להפוך את השנה שלנו להרבה יותר בריאה appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/love-or-fear/feed 8
מיתוס 3 – ירקות זו תוספת ופירות זה הקינוח או במילים אחרות – לפירות וירקות יש מקום משני בארוחה http://www.healthyfamily.co.il/mythos-3-fruitsandvegetables http://www.healthyfamily.co.il/mythos-3-fruitsandvegetables#respond Wed, 13 Sep 2017 14:07:11 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=7100 כולנו זוכרים את פרשת רמדיה – בתזונת התינוקות היה חסר רק ויטמין אחד, B1. רק אותו התינוקות לא קיבלו, והתוצאות היו הרסניות. אי אפשר לוותר על שום ויטמין או שום מינרל או שום נוגד חמצון. הגוף צריך את כל שפע המיקרונוטריאנטים כדי שהוא יוכל לתפקד כמו שצריך ולבנות את עצמו. חוסר לאורך זמן יכול לגרום […]

The post מיתוס 3 – ירקות זו תוספת ופירות זה הקינוח או במילים אחרות – לפירות וירקות יש מקום משני בארוחה appeared first on משפחה בריאה.

]]>
כולנו זוכרים את פרשת רמדיה – בתזונת התינוקות היה חסר רק ויטמין אחד, B1. רק אותו התינוקות לא קיבלו, והתוצאות היו הרסניות.

אי אפשר לוותר על שום ויטמין או שום מינרל או שום נוגד חמצון. הגוף צריך את כל שפע המיקרונוטריאנטים כדי שהוא יוכל לתפקד כמו שצריך ולבנות את עצמו.

חוסר לאורך זמן יכול לגרום לנזק. וכפי שראינו בפרשת רמדיה, אפילו למוות.

הרבה ילדים צורכים מספיק קלוריות והם נמצאים במשקל תקין. הם נראים בריאים מבחוץ, אבל הגוף הגדל שלהם חסר ברכיבים חשובים בגלל שהם אוכלים את המאכלים הלא נכונים. היום רק 2% מהילדים בגיל בית ספר צורכים את הכמות הדרושה של המזון מכל קבוצות המזון.

מחקרים שנעשו הראו שתלמידים רבים חווים תת תזונה, שאמנם אינה מייצרת נזק בגוף, אולם משפיעה על ההישגים הלימודיים שלהם. [i],[ii]

לדוגמה, מחסור בברזל, יכול להוביל ליכולת ריכוז נמוכה, עצבנות, עייפות.  כתוצאה מכך, ילדים אנמיים נוטים להתקשות עם אוצר מילים, קריאה והצלחה במבחנים. [iii]

נמצא שאצל ילדים עם בעיות קשב וריכוז ישנם חוסרים של מגנזיום ואבץ בגוף. [iv]

המזון נותן לנו שני סוגים של חומרים:

 1. מאקרונוטריאנטים – חלבונים, שומנים ופחמימות. אלו הם שנותנים את הקלוריות לגוף.
 2. מיקרונוטריאנטים – ויטמינים ומינרלים, נוגדי חמצון ואלפי החומרים שהגוף צריך שאינם נותנים קלוריות לגוף, אבל הגוף לא יכול לתפקד בלעדיהם.

התזונה היום מתמקדת במאקרונוטריאנטים – בחלבונים, שומנים ופחמימות. ברגע שאנחנו אוכלים מאכלים שמכילים חלבונים, שומנים או פחמימות, מאכלים אלו לא בהכרח מכילים גם מקבוצת החומרים השנייה, המיקרונוטריאנטים – ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון.

בעוף, בשר, דג – יש בעיקר חלבונים. כמעט ואין ויטמינים, מינרלים, ונוגדי חמצון.

בלחם, פסטה, אורז – יש בעיקר פחמימות.

אבל, ברגע שנתמקד בקבוצת המיקרונוטריאנטים, ונבחר את המאכלים לא ע"פ כמות הפחמימה או החלבון או השומן, אלא ע"פ כמות הויטמינים, המינרלים  ונוגדי החמצון שיש בהם, הגוף יקבל בהכרח גם את הפחמימות, החלבונים והשומנים שהוא צריך.

מקווה שזה ברור.

ברגע שנוודא שהמאכל מכיל ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון, הוא בוודאות יכיל גם חלבונים שומנים ופחמימות.

אבל, אם נבחר מאכל שמכיל חלבונים, שומנים ופחמימות, לא תמיד נקבל גם ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון.

רואים את ההבדל?

רשימה של מאקרו ומיקרו נוטריאנטים

 

אנחנו רוצים לתת לילדים שלנו קודם כל מאכלים שמכילים הרבה ערך תזונתי. הרבה ויטמינים, הרבה מינרלים, הרבה נוגדי חמצון. ואז הם יקבלו גם מספיק פחמימה, ושומן וחלבון.

מגנזיום למשל יש בכל העלים הירוקים (הצבע הירוק), בקטניות, בדגנים מלאים ובאגוזים – ואת כולם הילדים היום כמעט ולא אוכלים.

אותו הדבר לגבי סידן . גם הוא נמצאים בעיקר בירקות, קטניות, דגנים מלאים ואגוזים.

נוגדי חמצון למשל מגיעים כמעט ורק מהצומח. פירות, ירקות וקטניות.

לכן ירקות אינם רק התוספת לבשר, אלא המנה העיקרית, והפירות אינם רק קינוח, אלא חשובים יותר לתזונה שלנו.

המטרה היא שתזונת הילדים תכלול כל יום:

 • מגוון גדול של פירות וירקות
 • עלים ירוקים (שבהם הערך של המיקרונטיריאנטים הוא הגדול ביותר)
 • דגנים מלאים שונים (כמו אורז מלא, קינואה, אמרנט, דוחן, כוסמת)
 • מגוון של קטניות (כמו עדשים מכל הצבעים, ושעועית מכל הצבעים).
 • אגוזים, שקדים, אבוקדו

במידה והתפריט של הילדים מכיל את הקבוצות האלו כל יום, הגוף יקבל את הערך התזונתי שהוא זקוק לו.

מתכון – פסטה ירוקה מלאה בדברים טובים

פסטה ירוקה עם לבבות ארטישוק

 

פסטה ירוקה מלאה בדברים טובים
מחבר: 
 
מרכיבים
 • 1 חבילת פסטה כוסמין ירוקה (אני משתמשת של חברת "השדה")
 • 2 כפות שמן זית
 • 2 כוסות פרחי ברוקולי חתוכים
 • 1 בצל קצוץ
 • 4 שיני שום קצוצות
 • חופן פטריות חתוכות
 • 1 קישוא חתוך לקוביות
 • 1 כוס פולי אדממה ללא הקליפה
 • 5 עגבניות מיובשות קצוצות
 • 1 כוס עלי בזיליקום – קצוצים
 • 2 גבעולי בצל ירוק קצוצים
 • מלח, פלפל
הוראות הכנה
 1. לבשל את הפסטה ע"פ הוראות היצרן.
 2. דקה אחת לפני סיום בישול הפסטה, להוסיף לסיר בו הפסטה מתבשלת את פרחי הברוקולי. לבשל 1-2 דקות, לסנן, לשטוף במים קרים ולהוסיף 1 כף שמן זית. לערבב היטב שהפסטה לא תדבק.
 3. לטגן את הבצל טיגון הפוך ובסוף להוסיף 1 כף שמן זית. להוסיף את הבצל המטוגן לפסטה.
 4. להוסיף את שאר המרכיבים ולערבב היטב.
 5. לתבל לפי הטעם.

 

מקורות:

[i] Schoenthaler, S. Abstracts of early papers on the effects of vitamin-mineral supplementation on IQ and behavior Personality and Individual Differences 1991;12(4):343

[ii] Schoenthaler, S., Amos, S., Eysenck, H., Peritz, E., and Yudkin, J. Controlled trial of vitamin mineral supplementation: effects on intelligence and performance. Personality and Individual Differences 1991;12(4):361

[iii] Parker, L. The relationship between nutrition and learning: a school employee's guide to information and action.Washington: National Education Association, 1989

[iv] Shahida A Khan, Levels of Zinc, Magnesium and Iron in Children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder, Electronic Journal of Biology, 2017, Vol.13(2): 183-187

 

The post מיתוס 3 – ירקות זו תוספת ופירות זה הקינוח או במילים אחרות – לפירות וירקות יש מקום משני בארוחה appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/mythos-3-fruitsandvegetables/feed 0
מיתוס 2 – קודם תאכלו את הסנדוויץ' ואח"כ את הממתק. או במילים אחרות – סנדוויץ יותר בריא לגוף מאשר ממתקים http://www.healthyfamily.co.il/mythos-2-sugar http://www.healthyfamily.co.il/mythos-2-sugar#comments Sun, 03 Sep 2017 10:04:28 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=7066 גם הסנדוויץ וגם הממתק נותנים לגוף אנרגיה כי שניהם הופכים בגוף לסוכר. ילדים מוציאים הרבה אנרגייה, ולכן הם באמת צריכים הרבה אנרגיה. אבל מה שצריך להבין זה שהם צריכים את האנרגיה הנכונה. רוב הילדים היום (והאמת… גם רוב המבוגרים) אוכלים המון פחמימות, ולא רק שהם אוכלים יותר מדי פחמימות, הם אוכלים פחמימות שלא נכונות ובריאות […]

The post מיתוס 2 – קודם תאכלו את הסנדוויץ' ואח"כ את הממתק. או במילים אחרות – סנדוויץ יותר בריא לגוף מאשר ממתקים appeared first on משפחה בריאה.

]]>
גם הסנדוויץ וגם הממתק נותנים לגוף אנרגיה כי שניהם הופכים בגוף לסוכר.

ילדים מוציאים הרבה אנרגייה, ולכן הם באמת צריכים הרבה אנרגיה. אבל מה שצריך להבין זה שהם צריכים את האנרגיה הנכונה.

רוב הילדים היום (והאמת… גם רוב המבוגרים) אוכלים המון פחמימות, ולא רק שהם אוכלים יותר מדי פחמימות, הם אוכלים פחמימות שלא נכונות ובריאות להם בכלל.

מה קורה לפחמימה בגוף?

הפחמימה בגוף הופכת לסוכר והסוכר בתהליך מורכב הופך ל- ATP, חומר שנותן את האנרגיה שהגוף צריך.

הנה התהליך:

תרשים זרימה: אנחנו אוכלים פחמימה (סנדוויץ למשל) הפחמימה מתפרקת במערכת העיכול לחד סוכר חד הסוכר נספג דרך המעי ומגיע לדם רמת הסוכר בדם עולה הלבלב מפריש אינסולין כדי להוריד את רמת הסוכר בדם האינסולין מעביר את הסוכר שיש בדם לתוך התאים אנרגיה נוצרת בתוך התא

העניין הוא שרוב הילדים אוכלים את הפחמימות הלא נכונות. את הפחמימות שהופכות בגוף מאוד מהר לסוכר.

מה הבעייה עם הפחמימות האלו שהופכות מהר לסוכר?

פחמימות אלו מגיעות לדם מהר מאוד, מעלות בדם את רמות הסוכר בבת אחת, ואז הגוף נכנס לעבודה אינטנסיבית כדי להוריד מהר את רמות הסוכר, הלבלב עובד קשה להפריש אינסולין כדי להוציא את הסוכר מהדם, ולאורך שנים עם תזונה כזו של פחמימות גרועות, מתפתחת סוכרת.

כרגע, כשהילדים עדיין צעירים, הגוף שלהם יודע להתמודד עם רכבת השדים הזו של עלייה חדה ברמות הסוכר וירידה חדה. בעתיד (הלא רחוק) תזונה כזו יכולה להביא לסוכרת ובעיות אחרות כמו בעיות לב וכלי דם.

היום, כשהילדים עדיין צעירים, מה שזה גורם להם זה התמכרות לסוכר. כי הכמויות הגבוהות של האינסולין בדם גורמות לצורך של עוד ועוד סוכר. ממש רוצים כל הזמן דברים פחמימתיים וסוכרים.

תופעות לוואי כרגע הן –  איבוד ריכוז בביה"ס, בעיות של קשב וריכוז, התפתחות חיידקים, דלקות התקררויות ועוד.

מהן פחמימות לא נכונות?

כשאני מדברת על פחמימות לא נכונות אני מדברת על כל הלבנים –

סוכר, דבר ראשון, ולא משנה אם זה סוכר לבן, חום, דבש, סילאן, מייפל וכד' – כולם סוכרים. לכולם השפעה משמעותית על רמות הסוכר בדם.

בנוסף – לחם לבן, עוגות, עוגיות, אורז לבן, על פסטה מקמח לבן, תפוחי אדמה בכמות גדולה.

כל אלו הופכים לסוכר תוך דקות מרגע שאכלנו.

כל המאכלים האלו ניתן להתייחס אליהם כסוכר נקי, סוכר טהור.

ז"א שאם הסנדוויץ עשוי מלחם לבן – אין שום הבדל בין הסנדוויץ והממתק.

בנוסף – מעבר לכך שמאכלים אלו הופכים מהר מאוד לסוכר, הסוכר שהגוף לא ניצל נכנס למאגרים והופך לשומן, ועודף שומן מביא לעודף משקל, וכידוע – עודף משקל הוא הבסיס לבעיות בריאות רבות.

הנה דוגמה:

ארוחת הבוקר ברוב הבתים כוללת קורנפלקס עם חלב (או שוקו).

החלב הוא חלבון מרוכז מהחי, כמו שהסברתי במאמר הקודם מעלה את רמות הורמון הגדילה- IGF-1 , והקורנפלקס הוא פחמימה שמתפרקת מהר לסוכר ויש בו גם סוכר נקי.

ז"א בארוחה אחת ישנה כמות עצומה של סוכר לא בריא שמגיע מהר מאוד לדם.

הילדים אוכלים את ארוחת הבוקר בערך בשעה 07:15 – 7:30 נכון?

ז"א שבשעה 8:30 בערך, הם חווים נפילה חדה של רמות סוכר בדם, מה שיכול להביא לחוסר ריכוז ורצון לאכול עוד.

העניין שהארוחה הבאה שלהם היא רק בשעה 10:00. ואז גם – בד"כ סנדוויץ מקמח לבן. שוב עלייה חדה ברמות הסוכר, וירידה מהירה.

כך שלאורך כל שעות הלימודים הם חווים עליות וירידות חדות ברמות הסוכר, ומכאן גם חוסר ריכוז.

לצערי, פעמים רבות, חוסר הריכוז הזה בביה"ס משוייך לקושי בלימודים, או יכולת לימודית נמוכה, ולא לתזונה.

הילד יכול לפתח דימוי עצמי נמוך של תלמיד בינוני ומטה, משהו שבכלל לא קשור ליכולות האינטליגנציות שלו.

תרשים זרימה: אוכלים סוכרים לא נכונים מופרש מהר אינסולין רמת הסוכר יורדת מהר מאוד מרגישים צורך לאכול עוד / רוצים מתוק

כך שמבחינתי סנדוויץ' שמכיל פחמימות שמגיעות מהר לדם, ז"א לחם מקמח לבן, הוא כמו ממתק.
שניהם סוכרים שמעלים מהר את רמות הסוכר בדם ויכולים ליצור נזק.

מהן הפחמימות הנכונות?

פחמימות שנספגות לאט בגוף, ומגיעות לאט לדם.

אלו הפחמימות שמכילות גם סיבים תזונתיים וגם מינרלים וויטמינים יחד עם הסוכר שיש בהן.

הסיבים מאטים את ספיגת הסוכר.

לדוגמה:

פירות, ירקות, קטניות, דגנים מלאים (קמח מלא, אורז מלא, דוחן, קינואה, כוסמת וכד')

במקום "סוכר" תמרים פירות במקום "לבן" לחם מלא קמח מלא פסטה מקמח מלא פסטה מעדשים (הכי טוב) כוסמת

רעיונות לארוחת בוקר:

 • לילדים שעדיין לא נפרדים מהקורנפלקס – תחליף מעט בריא יותר- פצפוצי אורז חום מלא או פצפוצי קינואה ללא סוכר ושמן צמחי (אפשר להוסיף לזה חלב שקדים או חלב שיבולת שועל)
 • דייסת שיבולת שועל
 • דייסת אורז מלא
 • צלחת פירות העונה טריים + חופן אגוזים ושקדים טריים (לא קלויים)
 • 1-2 פרוסות לחם מלא עם ממרח חלבה ביתי (פשוט מערבבים 1 כף טחינה גולמית עם 1 כף דבש או סילאן) + מלפפון וגמבה
 • 1-2 פרוסות לחם מלא + ממרח שקדים +מלפפון וגמבה
 • פנקייקים בריאים + מלפפון וגמבה
 • שייק פירות ועלים ירוקים או מיץ פירות טריים

מתכון – פנקייקים ללא גלוטן מפחמימות בריאות

מתוך הספר "מתחילים לאכול נכון"

פנקייקים

פנקייקים
מחבר: 
 
פנקיקים ללא גלוטן, מפחמימות בריאות שנספגות לאט בדם.
מרכיבים
 • לבלילה
 • ½ כוס קמח כוסמת לא קלויה (אפשר לטחון לבד לקמח במטחנת קפה)
 • ¼ כוס קמח אורז מלא
 • 1 כף קוזו מעורבב ב- 2-3 כפות חלב שקדים עד להמסה
 • 1 כפית אבקת אפייה ללא אלומיניום
 • ¾ כוס חלב שקדים (אפשר להוסיף יותר אם התערובת יוצאת סמיכה)
 • 1 כף סירופ מייפל
  להגשה
 • סירופ מייפל
 • אוכמניות ללא סוכר
 • קינמון
 • אגוזים ושקדים קצוצים
 • פתיתי קוקוס
הוראות הכנה
 1. לערבב את כל החומרים עד לקבלת בלילה לא סמיכה מדי ולא דלילה.
 2. למרוח בעדינות שמן זית על מחבת.
 3. לחמם את המחבת ובעזרת כף לצקת מהתערובת למחבת.
 4. לטגן עד שנוצרות בועות על הפנקייקים ואז להפוך לטיגון הצד השני עוד דקה אחת.
 5. להעביר לצלחת ולהגיש עם תוספות לפי מה שאוהבים.
  הערה: קוזו הוא התחליף הבריא של הקורנפלור - עשיר במינרלים ובאיזופלבנואידים. זהו עמילן שמופק משורש צמח הקוזו, הגדל באופן פראי באיזורים רבים ביפן סין ודרום ארצות הברית והינו מרכיב בסיסי ויומיומי בתזונה המקרוביוטית. אפשר לקנות בחנויות טבע

הספר "מתחילים לאכול נכון"

הספר - מתחילים לאכול נכון

The post מיתוס 2 – קודם תאכלו את הסנדוויץ' ואח"כ את הממתק. או במילים אחרות – סנדוויץ יותר בריא לגוף מאשר ממתקים appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/mythos-2-sugar/feed 1
מיתוס 1 – הכי חשוב זה לסיים את העוף מהצלחת, או במילים אחרות – החלבון הוא הכי חשוב http://www.healthyfamily.co.il/mythos-1-protein http://www.healthyfamily.co.il/mythos-1-protein#comments Sun, 27 Aug 2017 13:08:28 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=7036 לקראת תחילת שנת הלימודים אני יוצאת עם סדרת פוסטים שנוגעים לתזונת הילדים שלנו. מיתוסים ואמונות שמבלבלים הורים רבים. אני כאן כדי לעשות קצת סדר. היום מיתוס #1 – הכי חשוב זה לסיים את העוף מהצלחת, או במילים אחרות – החלבון הוא הכי חשוב רוב ההורים מרגישים שהילד חייב לאכול הרבה חלבון כדי לגדול ולהתפתח בצורה […]

The post מיתוס 1 – הכי חשוב זה לסיים את העוף מהצלחת, או במילים אחרות – החלבון הוא הכי חשוב appeared first on משפחה בריאה.

]]>
לקראת תחילת שנת הלימודים אני יוצאת עם סדרת פוסטים שנוגעים לתזונת הילדים שלנו. מיתוסים ואמונות שמבלבלים הורים רבים. אני כאן כדי לעשות קצת סדר.

היום מיתוס #1 – הכי חשוב זה לסיים את העוף מהצלחת, או במילים אחרות – החלבון הוא הכי חשוב

רוב ההורים מרגישים שהילד חייב לאכול הרבה חלבון כדי לגדול ולהתפתח בצורה בריאה ותקינה. שמעתי לא פעם הורה אומר לילד "אם אתה לא רוצה יותר לאכול, אז אל תאכל – אבל רק תגמור את הבשר או העוף…" או "רק תשתה את החלב…"

יש כזו  תחושה שהדבר החשוב ביותר בארוחת הילדים הוא העוף או הבשר או הגבינה והחלב. ז"א החלבון. וכאן הטעות.

לא תמיד רואים בבדיקות דם חוסרים של ויטמינים או מינרלים, מכיוון שהגוף יודע לאזן את הכמות שלהם בדם, אבל ניתן להבין שיש חוסרים בגוף, דרך תסמינים שונים. למשל –

חוסר בויטמין A מתבטא לדוגמה בבעיות עור כמו פריחה, אקנה, אלרגיות, כתמים, ראייה חלשה, במיוחד ראיית לילה, שיער נטול ברק.

חוסר ויטמין C יכול להתבטא בזיהומים חוזרים, דלקות חוזרות, התקררויות תכופות, דלקות חניכיים, שברים, עור יבש וקשקשי

חוסרים בקבוצת ויטמיני B מתבטאים בקשיים בריכוז, עצבנות, מתח

חוסר באבץ יכול להתבטא במערכת חיסון חלשה ומגנזיום למשל בשרירית תפוסים, בעיות מערכת הנשימה, דלקות אוזניים,

ומחסור בחומצת שומן מסויימת מסוג אומגה 3 קשורה לאימפולסיביות, תוקפנות, דיסלקציה, דיכאון ואינטליגנציה נמוכה.

ואלו רק דוגמאות.

מנסיון טיפולי ניתן לראות מקרים רבים שבהם בעיות רבות אצל ילדים, כמו דלקות אוזניים ובכלל דלקות חוזרות ונשנות, בעיות עור, קשיי ריכוז וכד', נעלמות  בעקבות מעבר לתזונה נכונה.

רוב הילדים לא אוכלים מספיק מאכלים עם ערך תזונתי גבוה, ולכן מפתחים חוסרים משמעותיים בגוף שמובילים לבעיות בריאות.

בהתחלה בעיות הבריאות הן קטנות יותר כמו התקררויות תכופות, או דלקות אוזניים ועור.

במידה והתזונה לא משתנה, הסיכוי להתפרצות מחלה משמעותית בבגרות, כמו לב, סוכרת ואפילו סרטן, גדולה.

אז איך זה קורה? אם הם אוכלים יפה, וגומרים מהצלחת, את כל העוף, איך זה שיש להם כל כך הרבה חוסרים?

כי הטעות נעוצה במה בדיוק הם אוכלים.

יש שתי קבוצות מזון שהגוף צריך:

 1. מאקרונוטריאנטים – חלבונים, שומנים ופחמימות והם נותנים את הקלוריות לגוף.
 2. מיקרונוטריאנטים – ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון ועוד חומרים אחרים שלא נותנים קלוריות לגוף.

נכון, החלבון הוא באמת חשוב, ונכון, הגוף צריך כמות מסויימת של קלוריות, אבל מלבד קלוריות הגוף צריך גם ויטמינים, מינרלים, ועוד הרבה חומרים אחרים.

אז בואו נסתכל רגע – מה הגוף של הילדים שלנו צריך?

ילדים צריכים, יחסית למשקל הגוף שלהם, יותר חלבון מאשר מבוגרים. כי הם גדלים ומתפתחים ולכן דרישת הגוף שלהם היא לכמות גדולה יותר של חלבון יחסית למשקל הגוף.

מכאן, מעובדה זו, נוצר המיתוס שהחלבון הוא המרכיב החשוב ביותר בתזונה של הילדים.

כמה חלבון הילדים שלנו באמת צריכים?

ילדים צריכים בערך 2 גר' חלבון על כל 1 ק"ג ממשקל הגוף שלהם. (לעומת מבוגרים שצריכים 1.2 גר' חלבון על כל 1 ק"ג של משקל גוף).

ז"א ילד ששוקל 10 ק"ג צריך 20 גר' חלבון ליום.

ילד ששוקל 20 ק"ג צריך 40 גר' חלבון ליום.

שזה כלום!

ב 100 גר' של סלמון (פחות ממנה) יש 22.1 גר' חלבון!

100 גר' של חזה עוף אפוי יש  15.7 גר' חלבון

ב-1 כוס עדשים מבושלות יש 17.9 גר' חלבון!

1 כף חמאת בוטנים מכילה 4 גר' חלבון!!

מתוך כך ברור שתזונת הילדים הסטנדרטית מספקת להם מספיק חלבון במהלך היום.

העניין הוא שחלבונים נמצאים בכל המאכלים ולא רק במוצרים מהחי. לא רק בעוף או דג או חלב. חלבונים יש גם במלפפון וחסה. הכמות קטנה יותר, אבל יש שם גם חלבון. חוסר בחלבונים כמעט ולא קורה בעולם המודרני. כמעט אי אפשר לצרוך מעט מדי חלבונים וזה לא משנה מה אתם אוכלים.

הבעיות מתחילות לצוץ כאשר אוכלים יותר מדי חלבון ופחות מדי מאכלים שמכילים ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וכד'.

כמות גדולה מדי של חלבון

כמות גדולה של חלבונים מעלה את רמת ההורמון דמוי האינסולין, IGF-1 , הורמון שנקרא גם הורמון הגדילה, הורמון אשר מופרש אחרי ארוחה שיש בה ריכוז גבוה של חלבון. כאמור הורמון זה מעודד גדילה והתפתחות מוקדמת.

נמצא שעודף של ההורמון הזה בדם היה טריגר להתפתחות תאים סרטניים, בעיקר סרטן הערמונית וסרטן השד. בנוסף, מכיוון שזהו הורמון שמעודד גדילה, הוא גם גורם להזדקנות מואצת, דבר שיוצר נזק לגוף ונזק למח ככל שמתבגרים.

כמות ההורמון IGF-1 גדלה בגוף אחרי ארוחה שמכילה חלבון מרוכז.

מה זה אומר חלבון מרוכז?

חלבון נקי בלי סיבים תזונתיים, בלי מינרלים וויטמינים שנמצאים יחד איתו. חלבון מרוכז מגיע בעיקר מהחי. עוף, דגים, הודו, בשר, חלב ומוצרי חלב, ביצים.

היום התזונה בעיקרה מבוססת על חלבון מהחי.

רוב המשפחות אוכלות כמויות גדולות של חלבון במהלך היום.

לדוגמה, הנה תפריט סטנדרטי שילד ממוצע אוכל ביום אחד:

 קורנפלקס עם חלב לארוחת בוקר

סנדוויץ עם גבינה לארוחת עשר

עוף/בשר/דג ופחמימה כמו אורז/קוסקוס/פסטה לארוחת צהריים

ביצים עם סלט וגבינות לארוחת ערב.

ז"א ביום אחד ילד אוכל גם עוף או בשר או דג, גם גבינות וגם ביצים. המון מוצרים מהחי.

המון מאכלים שמכילים בעיקר מאקרונוטריאנטים. כמעט ואין מאכלים שמכילים מיקרונוטריאנטים.

המטרה היא להקטין את הכמות של חלבון מהחי ולהוסיף מאכלים שיש בהם חלבון מהצומח.

אחרת מפתח הגוף של הילדים עם הזמן חוסרים של ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וערך גבוה אחר שהגוף שלהם חייב.

המטרה שלנו כהורים היא לדאוג בראש ובראשונה לכמות המיקרונוטריאנטים של הילדים (כמות הויטמינים, המינרלים, נוגדי החמצון).

ברגע שניתן להם מאכלים שעשירים בכל אלו, באופן טבעי הם יקבלו את כמות החלבון הנכונה שהגוף שלהם צריך.

לכן, הסלט והירקות הם החשובים ביותר בצלחת, ואם לא בא להם לסיים את כל הצלחת, הדבר הכי חשוב שיאכלו הם הירקות, הדגנים והפירות. יותר מאשר העוף או הבשר.

במידה ולא טבעוניים, ההמלצה היא לאכול עד 3-4 פעמים בשבוע חלבון מהחי.

מה שכן חובה זה להוסיף מזון מהצומח – ירקות, קטניות, אגוזים. בכולם יש חלבון ואפילו חלבון איכותי ביותר יחד עם המון ערך תזונתי נוסף.

סלט מקסיקני צבעוני

דוגמה לארוחה יומית בריאה שילדים אוהבים

הנה דוגמה לארוחה בריאה, מלאה בערך תזונתי, בויטמינים, מינרלים, חלבונים איכותיים, פחמימות שנספגות כמו שצריך וחומצות שומן שחשובות כל כך לגוף המתפתח שלהם:

בוקר: צלחת גדולה של פירות העונה + אגוזים ושקדים לא קלויים (או חמאת בוטנים/שקדים שניתן לטבול את הפירות)

ארוחת עשר בבית הספר: פיתה מקמח מלא עם ממרח חומוס ביתי, עגבניות שרי בצד וחסה + פרי

צהריים: קוסקוס מלא + מרק ירקות ועוף

ערב: סלט מקסיקני ברוטב אבוקדו

מתכונים

4.0 from 1 reviews
קוסקוס מלא עם מרק ירקות ועוף
מחבר: 
 
אחד מהמתכונים האהובים על הילדים שלי כשהיו ילדים קטנים...
מרכיבים
 • למרק
 • 3 כרעי עוף חצויות וללא עור
 • 4 גזרים מקולפים ופרוסים לעיגולים
 • 4 קישואים מקולפים ופרוסים לחצאי עיגולים
 • 1 כרישה קטנה קצוצה
 • 2 בצלים צהובים קצוצים
 • דלעת קטנה חתוכה לקוביות
 • 1 לפת קטנה מקולפת חתוכה לקוביות (לא חובה)
 • צרור פטרוזיליה קצוצה
 • צרור גבעולי סלרי אורגני רחוצים היטב וקצוצים
 • מלח ים אטלנטי גס/דק
 • כורכום לפי הטעם - מינימום כפית
 • מעט פלפל שחור גרוס

 • אפשר להוסיף גרגרי חומוס מבושלים. לא חובה אבל טעים ומוסיף הרבה חלבון.

 • לקוסקוס
 • 2 חבילות קוסקוס מלא
 • 2 כוסות מים פושרים
 • 2 כפות שמן זית
 • כפית שטוחה מלח אטלנטי דק
הוראות הכנה
 1. להכין את שקיות הקוסקוס עם מים רותחים ושמן (כפי שמופיע בהוראות ההכנה על האריזה).

 2. להכנת המרק:
 3. להכניס את כל מרכיבי המרק לסיר, כולל ירקות, עוף ותבלינים
 4. להוסיף מים שיכסו את תכולת הסיר
 5. לכסות, להנמיך את האש ולבשל כ-1 שעה.
 6. להגשה - להניח בצלחת עמוקה קוסקוס, ומעל מרק, עוף והירקות.

 
4.0 from 1 reviews
סלט מקסיקני עם רוטב אבוקדו
מחבר: 
 
מרכיבים
 • לרוטב:
 • 1 עגבנייה גדולה
 • ½ אבוקדו מקולף ומגולען (אם זו לא העונה אפשר להשתמש בטחינה)
 • ¼ כוס בצל סגול קצוץ
 • ½ כוס פלפל אדום/כתום/צהוב
 • 1 שן שום
 • 2 כפות מיץ לימון טרי
 • מעט מלח

 • לסלט:
 • 350 גר' חסה קצוצה
 • 1 פלפל אדום קצוץ
 • ½ כוס גרגירי תירס
 • חופן פטרוזיליה או חופן כוסברה קצוצים
 • 1 כוסות שעועית שחורה מבושלת
הוראות הכנה
 1. בבלנדר-לטחון את כל מרכיבי הרוטב עד לקבלת רוטב חלק
 2. לערבב את כל מרכיבי הסלט ולשפוך מעל את הרוטב

רוצים חוברת מתכונים מהודרת חדשה כל חודש, עם שפע מתכונים שיש בהם המון ערך תזונתי, יחד עם עוד המון חומרים על תזונה בריאה אליכם לתיבת המייל?

לחצו כאן על התמונה:

באנר - איילת בצד ימין עומדת עם שמלה כחולה ושותה כוס מיץ תפוזים, בצד שמאל תמונה של המדריכים של מועדון בון אפטיט ובאמצע כתוב - מתכונים בריאים לכל החודש לחצו כאן

 

The post מיתוס 1 – הכי חשוב זה לסיים את העוף מהצלחת, או במילים אחרות – החלבון הוא הכי חשוב appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/mythos-1-protein/feed 3
השפעת התזונה על ההצלחה בלימודים אצל הילדים שלנו http://www.healthyfamily.co.il/children-brain-school-performance http://www.healthyfamily.co.il/children-brain-school-performance#comments Sun, 20 Aug 2017 12:49:47 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=7006 תזונה היא רק אחת מגורמים שונים שמשפיעים על התפתחות המח, ולכן גם על ההתפתחות הקוגניטיבית אצל ילדים. חשוב לזכור שיש השפעה משמעותית על התפתחות המח והתפקוד שלו גם לגורמים רגשיים, מנטאליים, פיזיים כמו פעילות גופנית, שחשוב מאוד לשים אליהם לב, אולם במאמר זה אני מתייחסת רק לתזונה. המח של האדם גדל בעיקר בתקופה העוברית ובגיל […]

The post השפעת התזונה על ההצלחה בלימודים אצל הילדים שלנו appeared first on משפחה בריאה.

]]>
תזונה היא רק אחת מגורמים שונים שמשפיעים על התפתחות המח, ולכן גם על ההתפתחות הקוגניטיבית אצל ילדים. חשוב לזכור שיש השפעה משמעותית על התפתחות המח והתפקוד שלו גם לגורמים רגשיים, מנטאליים, פיזיים כמו פעילות גופנית, שחשוב מאוד לשים אליהם לב, אולם במאמר זה אני מתייחסת רק לתזונה.

המח של האדם גדל בעיקר בתקופה העוברית ובגיל הילדות הרכה, וכבר בגיל שנתיים הוא מגיע ל- 75% ממשקלו הסופי.
תת תזונה יכולה לפגוע במח כאשר הוא נמצא בשלב התפתחותו הקריטית ובמידה ויש פגיעה מוחית, שיקום תזונתי אחרי התקופה הקריטית אינו יעיל במיוחד. לא ניתן לתקן נזק ולהביא את התאים לידי התחלקות מחדש.

תזונה לא נכונה יכולה לפגוע גם בייצור המיאלין, החומר השומני שעוטף את תאי העצב.

תזונה עשירה בחומרים מזינים חיונית אצל ילדים לפיתוח תפקודי מוח אופטימאליים.

מחקר שפורסם בכתב העת לאפידמיולוגיה ובריאות הקהילה עקב אחר דפוסי התזונה של קרוב ל- 4,000  ילדים מגיל לידה במשך שמונה שנים. המחקר מצא כי פעוטות שאכלו תזונה עשירה בפרות וירקות השיגו  ציוני IQ גבוהים יותר כשהגיעו לגיל 8 שנים בהשוואה לפעוטות שצרכו מזונות מלאים בשומן מעובד וסוכר. המאכלים שאכלו הפעוטות השפיעו באופן דרמטי לטווח ארוך על תפקוד המוח שלהם.

המוח גדל בקצב המהיר ביותר בשנים הראשונות לחייו וממשיך להתפתח במשך חיינו הבוגרים, לכן חשוב שילדים בכל הגילים יצרכו תזונה עשירה ברכיבים מזינים כדי להבטיח התפתחות מוח נאותה.

אמהות מניקות שאוכלות בעצמן תזונה בריאה, מעבירות את הרכיבים האלו לתינוק במהלך ההריון.  חלב אם מכיל כמות גדולה של DHA, חומצת שומן ממשפחת האומגה 3 שמהווה מרכיב חיוני בקרומי המח, ולכן נמצא שילדים שינקו חלב אם לפחות עד גיל שנה, היה IQ גבוה יותר מאלו שניזונו מפורמולה.

2 קערות של פירות חתוכים עם ענבים אדומים, אפרסמונים, תותים ומלון

ההשפעה של התזונה על התפתחות המח

התזונה משפיעה על המבנה של המח ועל החומרים שבונים אותו ומפעילים אותו.

לדוגמה – התזונה משפיעה על אזורים שלמים במח כמו אזור ההיפוקמפוס, וגם משפיעה על חומרים בתוך המח כמו מיאלין שבונה את תאי העצב, או דופאמין שמהווה חומר חשוב למוליכות העצבית במח ולכל אלו יחד יש השפעה על תפקוד המח. לכן, תזונה לקוייה יכולה להשפיע על התפתחות התפקודים האלו אצל הילדים. [1]

לדוגמה:

יוד – היוד הכרחי לייצור ההורמונים של בלוטת התריס, T3 ו- T4, ששניהם הכרחיים לגדילה והתפתחות המח.

ברזל – רקמות המח עשירים מאוד בברזל, ולכן המח רגיש מאוד לחוסרים ממנו. אזורים מסויימים במח, אלו שאחראיים על הקוגניציה, רגישים יותר למחסור בברזל.

אבץ – לאבץ תפקיד חשוב בשכפול ה- DNA  ומחסור, אפילו קטן, אצל ילדים מקושר לעצירה בגדילה ובהתפתחות, פגיעה במערכת החיסון, ורגישות לזיהומים. לאבץ יש השפעה על המח דרך האינטראקציה שלו עם חומרים מזינים נוספים כמו ברזל או ויטמין A.

פולאט, ויטמין B6 ו- B12 – לשלושת ויטמינים אלו עובדים יחד ומשפיעים על מערכת העצבים המרכזית. נמצא שהם משמעותיים להתפתחות היכולות הקוגנטיביות של הילדים. אצל מבוגרים נמצא שפולאט וויטמין B12 משפיעים על הזיכרון.

אומגה 3, חומצות שומן רב בלתי רוויות [2] – המון מחקרים שנעשו הראו את החשיבות העצומה של חומצות שומן אומגה 3 עבור התפתחות ותפקוד המח אצל ילדים (וגם אצל מבוגרים). נמצא שרמה גבוהה של אומגה 3 שיפרה ביצועי קריאה וזכרון, והראתה פחות סמפטומים של ADHD .

ואלו רק חלק מהרכיבים התזונתיים החשובים למח.

הנזק החמצוני והמח

המח זקוק לכמות גדולה של חמצן ומייצר יותר אנרגייה מכל חלק אחר בגוף, ולכן הוא רגיש מאוד ללחץ חימצוני.

לחץ חמצוני הינה דלקת שנוצרת ע"י רדיקלים חופשיים שלא מנוטרלים. רדיקלים אלו פוגעים במח וגורמים להזדקנותו.

לכן יש חשיבות לתזונה עשירה ברדיקלים חופשיים על מנת לשמור על תאי המח.

ישיבה של שעה מול מחשב שואבת מהגוף את מאגר ויטמין C, שהינו נוגד חמצון חשוב מאוד, ולא לדבר על טלפונים סלולריים שנמצאים מסביב הילדים שלנו 24 שעות ביממה.

פירות יער דומדמניות כחולות בתוך קופסאות

נוגדי החימצון הנכונים עבור המוח

ויטמין E – נוגן חימצון שמסיס בשומן ובעל תפקיד חשוב במערך ההגנה של תאי המוח ותאי העצבים ההקפיים. מקורות לויטמין E – אגוזים, נבט חיטה, זרעים וגרעינים.

ויטמין C – מסוגל לעבור את המחסום דם מוח ולהגיע לריכוזים גבוהים ברקמת המוח והעצבים ובנוזל המקיף אותם. זהו נוגד חימצון אדיר. מקורות לויטמין C – פירות וירקות טריים.

גלוטתיון – תרכובת המורכבת משלוש חומצות אמיניות: ל-ציסטאין, חומצה ל-גלוטמית וגליצין ומהווה נוגד חמצון רב-עוצמה המגביר את יכולת הכבד להגן על הגוף מפני נזקים של רדיקלים חופשיים. חומצה אמינית זו מסייעת בסילוק רעלים, מתכות כבדות (כספית למשל) וחומרים מסרטנים ומגנה על הכבד מפני נזקי אלכוהול וזיהום סביבתי. מכיוון שהגוף מתקשה לספוג גלוטתיון דרך מערכת העיכול, יש לתת לגוף את חומרי המזון הנכונים כדי שיוכל לייצר גלוטתיון בעצמו וזה אומר דגנים מלאים, קטניות, זרעים ואגוזים.

חומצה אלפא-ליפואית – תרכובת שמשמשת כזרז לתהליכים ביוכימיים בגוף. כשפעילות האנטי אוקסידנטים במוח מופחתת, חומצה אלפא-ליפואית יכולה לשחזר את פעילותם. היא גם מתקנת נזקים למערכת העצבים שנגרמו בעטיה של מחלת הסוכרת, ואף מגינה מפני נזקי קרינה.

קואנזים קיו 10 – חומר דמוי ויטמין, מסיס בשומן, שמתפקד כנוגד רב עוצמה. כמויות קטנות שלו נמצאות במספר מזונות כגון בשר בקר, דגי מקרל, סרדינים. לגוף יש יכולת לייצר את החומר בעצמו מהחומצה האמינית טירוזין, אבל התהליך מורכב ודורש לפחות 8 ויטמינים שונים ומספר מינרלים. לכן התזונה חייבת להיות מלאת ערך תזונתי על מנת לספק לגוף את כל הרכיבים לייצורו.

תמצית זרעי ענבים – נוגד חימצון רב עוצמה בצורה יוצאת דופן ואידיאלי עבור המוח ומערכת העצבים.

5 המאכלים המומלצים ביותר עבור ילדכם ואיך אפשר להגניב אותם לתזונה:

 1. ירקות ירוקים וכתומים – נותנים שפע של מינרלים, ויטמינים וסיבים. שלבו את הירקות הירוקים בכל מאכל – בקציצות, בסלטים, במרקים. שלבו את הירקות במנה העיקרית במקום לשים אותם במקום צדדי בצלחת.
 2. אגוזים ושקדים לא קלויים – בתהליך הגדילה חייבים לקבל כמות גדולה יותר של חלבון איכותי  והאגוזים והשקדים מכילים כמות מכובדת של חלבון וחומצות שומן חיוניות. ניתן לשלב אותם בסלטים, בתבשילים או פשוט לשים אותם בצלחת על השולחן לנשנושים.
 3. אבוקדו וחומוס תוצרת בית – האבוקדו מכיל כל כך הרבה ערך תזונתי וחומצות שומן נכונות, הוא משביע וטעים. והחומוס נכלל בקטגוריית הקטניות שכל כך בריאה לילדים – חלבון איכותי, ויטמיני B, סידן וברזל. יש לשים לב לא לאכול ממרח חומוס מעובד שמכיל חומרים משמרים, שומן גרוע והמון מלח. כממרחים לביה"ס – מומלץ ביותר.
 4. פירות – טריים ומיובשים (מיובשים אורגנים בלבד כדי להימנע מהגופרית שמוספת לפירות היבשים הלא אורגניים) – פצצות אנרגיה, נוגדי חמצון חזקים, מנקים ומטהרים את מערכת העיכול. לדעתי יש להציב קערת פירות צבעונית ועשירה על השולחן שתהיה זמינה לחטוף ולקחת בכל רגע במהלך היום. מעבר לכך ניתן לטחון לשייק טעים לארוחת בוקר.
 5. אורז מלא, דוחן וקינואה – דגנים מלאים שנותנים המון אנרגיה לפעילות האינטנסיבית של הילדים, מאזנים רמות סוכר ותורמים למאגרי ויטמיני B בגוף. מלבד תבשילי אורז, דוחן וקינואה, ניתן להחליף את הפסטה הרגילה והפתיתים בפסטת אורז מלא, פתיתים מכוסמין מלא וכו' וכך לשלב דגנים נוספים בצורת פסטה בתזונה.

איך תוכלו לעזור לילדים שלכם לאכול מאכלים בריאים עם ערך תזונתי גבוה?

 • באופן כללי – הרגילו את הילדים לאט לאט, לבחור בפירות כנשנוש העדיף על פני כל השאר.
  קחו אותם אתכם לקניות בסופר והדגימו להם כיצד אתם קוראים את התווית שעל מוצר המזון על מנת לראות כמה מהרכיבים מעובדים, כמה מהרכיבים רעילים- הסבירו להם על כל המווסתים, חומרי הטעם והריח, השומן הצמחי-שכל אלו הם פשוט רעלים שקוראים להם E-202, E-505 וכו'… שהגוף שלנו לא יכול לעכל אותם ואז הם מרעילים לנו את הגוף (כמובן לכל ילד יש להסביר על פי גילו ויכולת ההבנה שלו)
 • הוו אתם דוגמה חיה להתנהלות נכונה מול אוכל כשאתם קוראים תוויות, אוכלים ירקות ופירות, שתפו אותם בהכנת מזון בריא, התייעצו איתם לגבי טעם של מאכלים שאתם מנסים לראשונה.
 • הסבירו על הרכיבים התזונתיים בכל מזון ומה הם תורמים לגופנו.
 • החליטו מהו הקו האדום לגבי תזונה ושתייה אותו לא חוצים בבית שלכם.
  למשל – סוכריות מלאות בצבעי מאכל, קולה שהיא בעצם נוזל כימי טהור, חטיפים ובהם מונוסודיום גלוטמאט (שהוא חומר מחזק טעם הקיים כמעט בכל חטיף שני על המדף וידוע כחומר מסרטן).
  תנו להם את התפקיד לבדוק האם חטיף כלשהו מכיל את הרכיב הזה?
 • שבו והכינו יחד טבלת תפריט שבועית בה הם נוטלים חלק בפעיל בקבלת ההחלטות. תנו להם לבחור בכל ארוחה אופציה אחת מבין שתיים או שלוש, כך הם מרגישים שהם בחרו ושום דבר לא נכפה עליהם.
 • הקשיבו לילדכם – אם משהו באמת לא טעים – שדרו להם שיש להם מלוא הזכות לאכול רק מה שהם אוהבים והכירו את טעמם יד ביד איתם.

רעיונות בריאים לקחת לבית הספר

 • טורטיות ממולאות – על טורטייה מקמח מלא מרחו ממרח חומוס/טחינה/פסטו או כל ממרח אחר שאתם אוהבים, פזרו מעל שפע ירקות קצוצים כמו חסה, גזר, אבוקדו, מלפפונים, עגבניות, בצל, כרוב וכו' וגלגלו.
 • כדורי שוקולד בריאים – כדורי שוקולד שעשויים מרכיבים בריאים נותנים המון אנרגיה לגוף, ערכים תשונתיים ואהובים ע"י הילדים (מצורף מתכון בהמשך)
 • פירות וירקות טריים – מעט לאוד אנשים חושבים על פירות טריים כמנה העיקרית בארוחה. אצלנו בבית ארוחת הבוקר מורכבת כולה מפירות טריים. ילדים מאוד אוהבים שקיות עם ענבים, תפוח חתוך, גזר, מלפפון, כרוב או חסה חתוכים יחד עם צימוקים. אפשר אפילו להוסיף רוטב שמורכב מלימון, חמאת שקדים, ואפילו מיץ תפוזים.
 • אגוזים וזרעים – שימו בשקית אגוזים מסוגים שונים וזרעי חמנייה ודלעת. בד"כ הם אוהבים לקחת יותר כדי לחלק לחברים.
 • פירות יבשים – תאנים, תמרים, אוכמניות, צימוקים ואפילו אננס מיובש ללא סוכר. זה ממש ממתק עבור הילדים. שימו לב לאכול רק את הפירות היבשים ללא גופרית וללא סוכר.

כדורי בראוניז שוקולד

כדורי שוקולד מעולים ומלאי ערך תזונתי
מחבר: 
 
מרכיבים
 • ½ כוס דבש
 • 4 כפות אבקת קקאו
 • ¼ כוס מים
 • ⅓ כוס טחינה גולמית או חמאת שקדים
 • ½ 1 כוסות שיבולת שועל דקה
 • קוקוס טחון
הוראות הכנה
 1. חממו בסיר את הדבש, אבקת הקקאו והמים. הביאו לרתיחה עדינה וכבו את האש.
 2. הוסיפו את הטחינה או ממרח השקדים וערבבו היטב.
 3. הוסיפו את שיבולת השועל וערבבו היטב.
 4. הכניסו למקרר וקררו בערך 1 שעה.
 5. צרו כדורים קטנים בגודל של אגוז, גלגלו בקוקוס והניחו בעיטוריות נייר.

איך לשמור על מח בריא שמתפקד כמו שצריך?מזון למח בהרצאה זו תגלו מהו אורח החיים ששומר על המח, אילו מאכלים ואילו הרגלים ישמרו לכם על מח בריא, זכרון חד, מיקוד וחשיבה צלולה

אם הנושא מעניין אתכם ואתם רוצים כבר היום לתת למח שלכם את הכי טוב שאפשר, ולאפשר לו לתפקד ולבנות את עצמו בצורה נכונה, אני מזמינה אתכם להדרכת וידאו מקיפה:

"המאכלים וההרגלים שישמרו לכם על מח בריא, זכרון חד, מיקוד וחשיבה צלולה"

בהרצאה הזו אני מספרת לכם איך לנהל אורח חיים ששומר על המח,

אילו מאכלים ואילו הרגלים חשוב להכניס לחיים למח בריא ומתפקד, זכרון חד, מיקוד וחשיבה.

ההרגלים האלו חשובים הן לילדים והן למבוגרים.

כרגע, לכבוד פתיחת שנת הלימודים ב 40% הנחה

לחצו כאן לכל הפרטים

באהבה

איילת


מקורות

[1] Nutrients for Cognitive Development in School-aged Children  Janet Bryan, Ph.D., Saskia Osendarp, Ph.D., Donna Hughes, MPsych, Eva Calvaresi, MPsych, Katrine Baghurst, Ph.D., and Jan-Willem van Klinken, Ph.D. Nutrition Revie Volume 62, Issue 8, August 2004 , Pages 295–306

[2]  Low Blood Long Chain Omega-3 Fatty Acids in UK Children Are Associated with Poor Cognitive Performance and Behavior: A Cross-Sectional Analysis from the DOLAB Study, Paul Montgomery    Jennifer R. Burton,  Richard P. Sewell   Thees F. Spreckelsen,     Alexandra J. Richardson PLOS   Published: June 24, 2013

 

The post השפעת התזונה על ההצלחה בלימודים אצל הילדים שלנו appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/children-brain-school-performance/feed 6
סלט אבטיח מעולה http://www.healthyfamily.co.il/watermelon http://www.healthyfamily.co.il/watermelon#respond Sun, 13 Aug 2017 12:52:02 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=6978 יתרונות בריאותיים מעבר להיותו פרי מרווה צימאון בימי הקיץ החמים, האבטיח ידוע גם כבעל תכונות בריאותיות רבות. הוא אנטי דלקתי ומסייע במצבים כגון: אסטמה, טרשת העורקים, סוכרת, סרטן המעי הגס ודלקות מפרקים. ריכוז גבוה של נוגדי חמצון אבטיח מתוק ועסיסי הינו גדוש בנוגדי חמצון מהחשובים ביותר בטבע. הוא מהווה מקור מצוין לוויטמין C וכן לוויטמין […]

The post סלט אבטיח מעולה appeared first on משפחה בריאה.

]]>
יתרונות בריאותיים

מעבר להיותו פרי מרווה צימאון בימי הקיץ החמים, האבטיח ידוע גם כבעל תכונות בריאותיות רבות. הוא אנטי דלקתי ומסייע במצבים כגון: אסטמה, טרשת העורקים, סוכרת, סרטן המעי הגס ודלקות מפרקים.

ריכוז גבוה של נוגדי חמצון

אבטיח מתוק ועסיסי הינו גדוש בנוגדי חמצון מהחשובים ביותר בטבע.

הוא מהווה מקור מצוין לוויטמין C וכן לוויטמין A, במיוחד בזכות הריכוז הגבוה של בטא קרוטן שהוא מכיל.

האבטיח מהווה גם מקור יעיל לליקופן – פיגמנט מסוג קרוטנואיד בצבע אדום עז, ונוגד חמצון רב עוצמה כשלעצמו. נוגדי חמצון אלה נודדים בכל הגוף ומנטרלים רדיקלים חופשיים, חומרים העלולים להזיק לגוף בשלל דרכים.

מנת אבטיח (1 כוס = 152 גר') מספקת כ- 21% מהצריכה היומית המומלצת של ויטמין C  וכ- 17% מהצריכה היומית המומלצת של ויטמין A , באמצעות הקרוטנואידים שבו.

עוד על הליקופן באבטיח

אבטיח מהווה מקור מרוכז ביותר של הקרוטנואיד ליקופן, הידוע במיוחד בשל הימצאותו בשפע בעגבניות ומוצריהן. ליקופן מצוי בכמות גדולה גם באבטיח ובמנגו ונחקר רבות בזכות איכויותיו כנוגד חמצון וכגורם אנטי- סרטני. בניגוד לפיטונוטריאנטים רבים אחרים, שיעילותם נבדקה רק על בעלי חיים, ליקופן נבדק היטב גם בבני אדם ונמצא יעיל ביותר בהגנה מפני סוגים שונים של סרטן, כולל סרטן הערמונית, השד, רירית הרחם, הריאות, המעי הגס והחלחולת.

מעבר לכל זה, הוא ממש ממש טעים.

ולגבי הסוכר שיש בו – כן, יש בו סוכר, כמו בכל פרי אחר. לכן מי שצריך לשים לב בגלל בעיה בריאותי / עודף משקל – פשוט לשים לב.

מעבר לכך אבטיח הוא מעולה.

צלחת עם קוביות אבטיח, חססה, צנוניות ושקדים

סלט אבטיח מעולה

הנה סלט אבטיח מעולה, שהתחלתי לאכול לאחרונה בארוחת הבוקר

סלט אבטיח
מחבר: 
 
סלט אבטיח מעולה שהתחלתי לאכול לאחרונה לארוחת בוקר
מרכיבים
 • ½ אבטיח קטן חתוך לקוביות קטנות
 • 3 כפות שמן זית
 • מיץ מ-1 לימון
 • פלפל שחור ומלח
 • חבילת עלי חסה או רוקט
 • 40 גר' שקדים קלופים
 • 1 בצל סגול פרוס לפרוסות
 • חופן צנוניות פרוסות דק
הוראות הכנה
 1. לערבב הכל ולהגיש.

בתאבון!!

The post סלט אבטיח מעולה appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/watermelon/feed 0
איך לבחור מסנני הגנה נכונים ולהגן על העור מהשמש? http://www.healthyfamily.co.il/sunscreen http://www.healthyfamily.co.il/sunscreen#comments Sun, 13 Aug 2017 09:04:03 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=6957 בואו נתחיל מקצת פיסיקה לקרינת השמש יצא שם רע אולם חיים רבים תלויים בקרינה זו. קרינת השמש היא המקור העיקרי לאור ולחום על-פני כדור הארץ. היא גם מקור האנרגיה לכל תהליכי הפוטוסינתזה בעולם הצומח, וכן לכל התהליכים האטמוספריים והזרמים האוקיניים – תהליכים חיוניים לחיים על כדור הארץ. לגוף שלנו חשובה קרינת השמש לשם ייצור ויטמין […]

The post איך לבחור מסנני הגנה נכונים ולהגן על העור מהשמש? appeared first on משפחה בריאה.

]]>
בואו נתחיל מקצת פיסיקה

לקרינת השמש יצא שם רע אולם חיים רבים תלויים בקרינה זו.

קרינת השמש היא המקור העיקרי לאור ולחום על-פני כדור הארץ. היא גם מקור האנרגיה לכל תהליכי הפוטוסינתזה בעולם הצומח, וכן לכל התהליכים האטמוספריים והזרמים האוקיניים – תהליכים חיוניים לחיים על כדור הארץ.

לגוף שלנו חשובה קרינת השמש לשם ייצור ויטמין D .

ידוע שבמדינות בהן אין הרבה שמש, כמו הארצות הסקנדינביות, נוצרת בעיה בחוזק העצם בגלל ייצור מוגבל מאוד של ויטמין D הנוצר בגוף ע"י קרינת השמש.

מצד שני, למרות שקרינת השמש היא הכרחית לקיום חיים על כדור הארץ, היא מהווה גם סכנה לאדם. המרכיבים המסוכנים העיקריים בה הם קרינת גמא וקרינה אולטרה-סגולה, שניהם סוגים של קרינה מייננת שגורמת לפירוק מולקולות בגוף האדם ולסכנה של סרטן.

קרינת גמא היא המסוכנת יותר כי היא חודרת לעומק (ואין כל דרך מעשית להתגונן מפניה) אך כמותה קטנה בהרבה.

הקרינה האולטרה סגולה מהווה את המרכיב המזיק יותר כי כמותה גדולה, במיוחד בשעות הצהריים. עם זאת, יכולת החדירה של הקרינה נמוכה והיא בעיקר פוגעת בשכבות החיצוניות של העור ובעיניים. הסכנה העיקרית היא סרטן העור וקטרקט.

להשתזף?

שיזוף הוא מנגנון ההגנה של העור מפני עודף קרינה. כאשר קרני השמש האולטרה סגולות פוגעות בעור, העור מייצר בתגובה כדורי מלנין, שהם הפיגמנט החום המהווה את השיזוף, ומה שמדהים בגוף המדהים שלנו הוא שהמלנין מהווה מסנן הגנה טבעי.

עור כהה עמיד יותר בפני נזקי השמש, לעומת עור בהיר הסופג יותר מקרינתה. לא כל סוגי העור מגיבים לקרינת השמש באותו אופן. אצל אנשים שעורם כהה מטבעו יהיה השיזוף בלתי מורגש. בעלי עור כהה פחות ישתזפו במהירות, ובעלי עור בהיר ישתזפו מעט ויינזקו הרבה. לבקנים (אלבינו), אנשים חסרי פיגמנט לחלוטין, לא ישתזפו לעולם.

אז למרוח קרם הגנה?

יש לזכור שאין אף קרם הגנה שמגן מפני כל קרינת ה UV.

UVB היא זו שגורמת לכוויות שמש. גם קרינת UVA וגם קרינת UVB תורמות לסרטן העור.

הרבה ממסנני הקרינה לא מגינים מפני קרינת UVA.

מקדם ההגנה, שכתוב על כל בקבוקון של קרם הגנה (מצויין באותיות SPF= Sun Protection Factor), מתייחס רק להגנה מקרינת UVB.

ישנם שני סוגים של קרם הגנה:

 1. אלו שבולעים את קרינת השמש האולטרה סגולה המזיקה, ע"י חומרים שיוצרים תגובה כימית עם חלקיקי הקרינה,
 2. ואלו שדוחים אותה ע"י כך שיוצרים פשוט מחסום פיסי ולא נותנים לקרינה לחדור לגוף.

ז"א שניתן לחלק את שני הסוגים לקרמים כימיים וקרמים פיסיקליים. שני הסוגים נבדלים זה מזה ביכולת שלהם להגן מפני קרינת UVA  ו- UVB כתלות ברכיבים הנמצאים בקרם. אלו הפיסיקליים, שפשוט מונעים מהקרינה מלהיכנס לגוף מונעים גם את UVA וגם את UVB.

מסנני הגנה כימיים

אלו בסה"כ כימיקלים שאנחנו מורחים על העור, ויוצרים תגובה כימית עם אור השמש והופכים לכימיקלים אחרים, מזיקים לא פחות (ואולי אפילו יותר).

אלו הם קרמים המבוססים על חומרים הפעילים כימית,  שיכולים לגרום לסרטן בעצמם, במגע עם העור, מעבר לכך שהם אלרגניים ויכולים לגרום לתגובות אלרגיות.

בדקו את קרם ההגנה שלכם ואם הוא מכיל אחד או יותר מהחומרים הבאים – השליכו אותו ואל תשתמשו:

♦ Para amino benzoic acid…(PABA)
♦ Octyl salicyclate
♦ Avobenzone
♦ Oxybenzone
♦ Cinoxate
♦ Padimate O
♦ Dioxybenzone
♦ Phenylbenzimidazole
♦  Homosalate
♦  Sulisobenzone
♦ Menthyl anthranilate
♦ Trolamine salicyclate
♦  Octocrylene

יותר מכך, מחקרים הראו שיש לקרם הגנה כימי את הפוטנציאל להתערב במערכת ההורמונאלית של הגוף ע"י חיקוי ההורמון אסטרוגן. [1]

ישנם חומרים כימיים שונים בקרם, Oxybenzone בניהם, אשר מתנהגים כמו אסטרוגן בבדיקות המעבדה, וגרמו לתאים סרטניים לגדול מהר יותר. לפעמים נדמה כי חומרים אלו שנמצאים בקרם לא נספגים דרך העור, אולם בדיקות מעבדה הראו כמויות קטנות של חומרים אלו בשתן [2], דבר שמחייב זהירות יתר עם ילדים אשר חילוף החומרים שלהם לא כל כך יכול להתמודד עם כמויות גדולות של כימיקלים אלו.

בקרמים כימיים יש לשים לב – ככל שמקדם ההגנה של הקרם גבוה יותר, כמות החומר הכימי שמסנן את הקרינה גבוהה יותר ולכן מסוכן הרבה יותר.

המנעו ממסנני הגנה שמכילים ויטמין A

לפעמים ניתן לראות ברשימת הרכיבים של קרם הגנה ויטמין A שמשמש כנוגד חמצון ויכול להלחם בהזדקנות העור. ויטמין A הוא אכן נוגד חמצון, אבל כאשר הוא מבודד הוא יכול להיות מסוכן, גם כתוסף מזון וגם עבור העור. [3] [4]

מחקרים שנעשו על בעלי חיים הראו שמסנני קרינה שמכילים ויטמין A עלולים לזרז היווצרות לסרטן עור.

International Space Station In The Rays Of Rising Sun. 3D Illustration.

מסנני הגנה פיסיקליים

אם אתם כמוני, אוהבי המדע הבדיוני, בודאי אתם זוכרים את קפטן קירק, שמפקד על ספינת החלל אנטרפרייז, ונותן הוראה "להרים מגנים". באותה שנייה שספינת החלל מרימה מגנים, נוצרת שכבת אנרגייה העוטפת את החללית ושומרת עליה מפני התקפות של האוייב. כלי הנשק, הלייזרים והפצצות לא מצליחות לחדור מבעד למעטפת.

כך אני רואה את מסנני הקרינה הפיסיקליים –  אלו הם חומרים שפשוט מהווים מחסום לקרני השמש ולא מאפשרים להן לחדור – שכבת הגנה. [5]

החומרים האלו הם טיטניום דיאוקסיד או אבץ אוקסיד שהינם כיום יותר בטוחים לשימוש. הם גם לא אלרגניים וגם מהווים הגנה בפני  קרני UVA ו- UVB .

ילדים קטנים חייבים לשים לב הרבה יותר, וגם אנשים בעלי עור רגיש. הקרמים הפיסיקליים אינם שורפים בעיניים לעומת הקרמים הכימיים שיכולים להתערבב עם הזיעה ולצרוב בעיניים.

תגובות אלרגיות

היו מספר מחקרים שהראו תגובות אלרגיות לחומרים הנמצאים בקרמים הכימיים במיוחד לחומר הנקרא Oxybenzone. לעומתם, הקרמים הפיזיקליים המכילים טיטניום דיאוקסיד, או אבץ אוקסיד, אינם נספגים לתוך העור (כמו הקרמים הכימיים) והמינרלים הנמצאים בהם פשוט נשארים על העור ומסלקים את קרינת ה- UV לפני שהיא עושה נזק.

לסיכום – השורה התחתונה – משהו ממני

כל המטרה שלי בכתבה הזו היא לא להפחיד אתכם, אלא לתת לכם את הידע שיאפשר לכם לראות שיש לנו בחירה. ויש בחירה טובה יותר עבורנו וכזו שמזיקה לנו.

אז למה לא לבחור בזו שטובה יותר ובריאה יותר ועושה לגוף הרבה יותר טוב?

הרבה שואלים אותי באיזה קרם הגנה אני משתמשת?
יש כל מיני סוגים של קרם הגנה פיסיקליים בשוק, אני אישית משתמשת כרגע בקרמים של מאמי קר. אמנם הם מיועדים לתינוקות וילדים, אבל מצאתי שהם מצויינים גם למבוגרים 🙂

הרצאה - לשמור על העור תזונה נכונה עושה פלאים למראה ובריאות העור. בהרצאה זו תגלו איך להראות מצויין, איך להמנע מקמטים ואיך להגן על העור מהשמש

 

 

הרצאה – לשמור על העור

איך להראות מצויין, להימנע מקמטים, ואיך להגן על העור מהשמש?

לחצו כאן

 

 

 


מקורות:
[1] Krause M, Klit A, Blomberg Jensen M, et al: Sunscreens: are they beneficial for health? An overview of endocrine disrupting properties of UV-filters. Int J Androl 2012;35:424-436.

[2] Calafat AM, Wong LY, Ye X, et al: Concentrations of the sunscreen agent benzophenone-3 in residents of the United States: National Health and Nutrition Examination Survey 2003–2004. Environ Health Perspect 2008;116:893-897.

[3] Environmental Working Group. The problem with vitamin A. 2014. http://www.ewg.org/2014sunscreen/the-problem-with-vitamin-a/. Accessed May 21, 2014.

[4] Lunder S: Environmental Working Group. What Scientists Say About Vitamin A in Sunscreen. 2011. http://www.ewg.org/research/what-scientists-say-about-vitamin-sunscreen. Accessed May 21, 2014.

[5] Cole C, Shyr T, Ou-Yang H: Metal oxide sunscreens protect skin by absorption, not by reflection or scattering. Photodermatol Photoimmunol Photomed 2016;32:5-10.

 

The post איך לבחור מסנני הגנה נכונים ולהגן על העור מהשמש? appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/sunscreen/feed 6
מה אני לוקחת איתי לנסיעה לחו"ל? http://www.healthyfamily.co.il/food-for-toscana http://www.healthyfamily.co.il/food-for-toscana#comments Sat, 11 Feb 2017 08:36:05 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=6893 מחר אני נוסעת לשבוע לטוסקנה. הפעם הנסיעה הזו שונה מכל נסיעה אחרת שהייתי בה. הפעם אני נוסעת עם קבוצת נשים, כולנו בעלות עסק, שנוסעות לשבוע להתנתק על מנת לעבוד על העסק שלנו. על מנת להכנס לעומק ולהבין איך אנחנו יכולות לפתח את העסק כך שניתן הרבה יותר ערך להרבה יותר אנשים, ותוך כדי כך נהנה […]

The post מה אני לוקחת איתי לנסיעה לחו"ל? appeared first on משפחה בריאה.

]]>
מחר אני נוסעת לשבוע לטוסקנה. הפעם הנסיעה הזו שונה מכל נסיעה אחרת שהייתי בה.

הפעם אני נוסעת עם קבוצת נשים, כולנו בעלות עסק, שנוסעות לשבוע להתנתק על מנת לעבוד על העסק שלנו. על מנת להכנס לעומק ולהבין איך אנחנו יכולות לפתח את העסק כך שניתן הרבה יותר ערך להרבה יותר אנשים, ותוך כדי כך נהנה מכל רגע בדרך.

אז זו נסיעה של עבודה ולימודים בעיקר. יהיה גם כיף, ברור, וקצת בילויים וטיולים, אבל בעיקר עשייה ו- girl power 🙂

בד"כ כשאני נוסעת לחו"ל, אני ישר מוצאת סופרמרקט או חנות טבע, ואז קונה לי צידה בריאה וטעימה לטיול.

הפעם לא יתאפשר לי להגיע לסופר, ולכן כדי להיות מורכזת כולי בעשייה, בלי לחשוש שאולי לא יהיה לי מה לאכול, החלטתי לקחת איתי דברים.

אין לי ספק שאני אוכל שם דברים שאני לא אוכלת בד"כ, והם לא ממש בריאים, אבל חשוב לי שיהיו לי עוגנים איתי, שתמיד אוכל לחזור אליהם.

אני רוצה להיות הכי מורכזת שאני יכולה, ומלאת אנרגיה, ואני לא רוצה להרגיש כבדה ועייפה בגלל שלא אכלתי את האוכל שנכון לגוף שלי ושאני אוהבת.

הכי חשובה לי זו ארוחת הבוקר. אני אוהבת להתחיל את היום עם אוכל שנותן לי אנרגיה. פירות, ירקות ועוד.

אני יודעת שבד"כ ארוחות הבוקר האירופאיות מכילות יותר גבינות, נקניקים, ולחם, מה שפחות מתאים לי, לכן הבאתי לי בעיקר דברים לבוקר, ונישנושים למהלך היום.

אז מה יש לי שם?

האוכל שאני לוקחת לנסיעה לחול

 

אז מה יש לי שם? (מימין לשמאל):

אבקת חלבון טבעונית "קומפליט" של ג'וס פלאס – אבקת החלבון היא ארוחה מאוזנת עם מספיק חלבון ופחמימה. מהאבקה אני עושה לי שייק טעים. זוהי אבקה טבעונית שמורכבת מחלבון אורז, חומוס, טופו ועוד. ממש טעימה. השייק שאני מכינה ממנה משביע אותי מאוד ונותן ערך תזונתי גבוה לגוף כך שאני לא מרגישה צורך לנשנש.

פריכיות מכוסמת – אני משתדלת לאכול כמה שפחות גלוטן. אני לא נמנעת לגמרי, אבל משתדלת לאכול כמה שפחות. אז פריכיות הכוסמת הן פתרון מעולה וטעים עבורי.

ערמונים קלופים בואקום – אני כל כך אוהבת את הערמונים האלו. כשמתחשק לי לנשנש, הם פתרון מעולה. אני לוקחת כמה חבילות כי אני לא לבד שם 🙂 זה בד"כ מתחסל ברגע.

חלב שקדים – קופסאות קטנות של חלב שקדים ישמש אותי להכנת השייק חלבון או דייסה שכבר אספר לכם עליה.

שיבולת שועל דקה – אני מתכוונת להכין לי דייסת שיבולת שועל לארוחת הבוקר. אם תהייה לי אפשרות לחמם, אז אוכל להכין על הבוקר דייסה חמה. אם לא, אז אשרה את שיבולת השועל בקצת מים או חלב שקדים (או גם וגם), ואז היא תתרכך במהלך הלילה. בבוקר אוסיף מים רותחים, טחינה גולמית וחמאת שקדים, ושי לי דייסה ממש טעימה.

תמרים – אני תמיד אוהת לקחת איתי תמרים במקרה שאני מרגישה צורך לנשנש. בנוסף, אני אוהבת להוסיף תמר חתוך לתוך הדייסה שלי.

תפוחים ותפוזים – פירות טריים לארוחת הבוקר. למרות ששאלתי אם יהיו פירות בוילה שנשהה בה, ואמרו לי שיהיו פירות העונה, אין לי מושג כמה באמת יהיו. אני לוקחת תפוחים ותפוזים, פירות שיכולים להשאר טריים גם אם אין מקרר, ואני יודעת שישרדו את הנסיעה.

דובדבנים מיובשים ללא סוכר – גיליתי אותם רק אתמול!! והם פשוט מעדן. אז אני לוקחת קופסה אחת שיהיה לכולנו לנשנש.

חמאת שקדים וטחינה גולמית – להוספה לדייסת הבוקר שלי.

אז זהו. מעבר לכך אני זורמת עם מה שיהיה.

יודעת מראש שזה לא יהיה ממש בריא, אבל כל עוד יש לי את הבסיס, אין לי בעיה עם השאר. זה רק שבוע אחד, ולא יקרה כלום לגוף שלי אם הוא יצא רגע מאיזון.

תזכרו שכל עוד זה זמני ולא קבוע, יותר חשוב איך אנחנו אוכלים מאשר מה. יותר חשוב לאכול בהנאה וידיעה שהכל בסדר, מאשר לאכול בריא מתוך פחד.

אני אשתדל להמשיך לעדכן מטוסקנה,

אבל בינתיים, אני אשמח שתהיו שותפים לקידום הספר החדש שלי "מתחילים לאכול נכון" בשבועיים האחרונים של הקמפיין.

לאתר קמפיין הספר "מתחילים לאכול נכון" – לחצו כאן
באהבה,
איילת

The post מה אני לוקחת איתי לנסיעה לחו"ל? appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/food-for-toscana/feed 14
תחושת רעב והשובע – איך לזהות מתי באמת נכון לנו לאכול? http://www.healthyfamily.co.il/true-hunger-video http://www.healthyfamily.co.il/true-hunger-video#comments Mon, 30 Jan 2017 13:08:53 +0000 http://www.healthyfamily.co.il/?p=6880 לא פעם שואלים אותי: מתי לאכול? כל כמה זמן? כל 3 שעות? כמה לאכול? מה קורה אם בא לי צלחת מלאה? מה אני עושה שבא לי לנשנש לעיתים קרובות? הכל תלוי במנגנון הרעב של הגוף. בסרטון יש את כל ההסברים.   לקמפיין הספר "מתחילים לאכול נכון" – לחצו כאן             […]

The post תחושת רעב והשובע – איך לזהות מתי באמת נכון לנו לאכול? appeared first on משפחה בריאה.

]]>
לא פעם שואלים אותי: מתי לאכול? כל כמה זמן? כל 3 שעות? כמה לאכול?
מה קורה אם בא לי צלחת מלאה? מה אני עושה שבא לי לנשנש לעיתים קרובות?

הכל תלוי במנגנון הרעב של הגוף. בסרטון יש את כל ההסברים.

 

לקמפיין הספר "מתחילים לאכול נכון" – לחצו כאן

הספר - מתחילים לאכול נכון

 

 

 

 

 

 

 

The post תחושת רעב והשובע – איך לזהות מתי באמת נכון לנו לאכול? appeared first on משפחה בריאה.

]]>
http://www.healthyfamily.co.il/true-hunger-video/feed 2